| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Na co uważać przy umowie sprzedaży ratalnej

Na co uważać przy umowie sprzedaży ratalnej

Przy sprzedaży na raty wydanie towaru kupującemu następuje przed całkowitą zapłatą ceny. Wysokość rat oraz termin ich spłaty powinien być określony w umowie. Pobierz wzór umowy.

Sprzedaż na raty jest uregulowana w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 583 może być ona dokonana jedynie w zakresie działalności przedsiębiorstwa oraz dotyczyć sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej. Przy tym cena musi być określona w ratach.

Oznacza to, że stosowanie przepisów dotyczących tego typu sprzedaży nie jest możliwe, jeżeli kupujący zawiera umowę w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa. Co do zasady kupującym jest osoba fizyczna.

Określenie ceny

Niezbędnym elementem zawieranej umowy jest określenie ceny, jaką kupujący musi zapłacić w zamian za nabycie towaru. Jest to postanowienie istotne, a w przypadku sprzedaży ratalnej konieczne jest również wskazanie sposobu zapłaty określonej ceny.

W tym przypadku jest ona płacona w ratach. W samej treści umowy strony oznaczają liczbę rat oraz termin ich płatności. Przy tym nie ma znaczenia na ile rat została rozłożona spłata całkowitej ceny.

Jeżeli przy sprzedaży na raty kupujący będzie zobowiązany do zapłaty oprocentowania albo innych opłat związanych z umową, wtedy też umowa ta będzie miała charakter kredytu konsumenckiego. Inaczej wtedy wyglądają obowiązki kredytodawcy.

Zobacz również: Kredyt konsumencki – co powinno znaleźć się w umowie

Przejście własności

W przypadku sprzedaży ratalnej bardziej skomplikowana jest kwestia przeniesienia własności przedmiotu sprzedaży na kupującego. Co do zasady własność przechodzi wraz z zawarciem samej umowy w przypadku rzeczy oznaczonych co do tożsamości. W przypadku rzeczy oznaczonych co do gatunku własność przechodzi wraz z przeniesieniem posiadania (art. 155 Kodeksu cywilnego).

Zobacz również serwis: Umowa kupno-sprzedaż

Strony mogą jednak inaczej uregulować tę kwestię w umowie. Sprzedawca może bowiem zastrzec sobie własność sprzedanej rzeczy aż do czasu uiszczenia pełnej wartości ceny. Zgodnie z art. 590 Kodeksu cywilnego, jeżeli rzecz została wydana kupującemu, zastrzeżenie własności powinno być stwierdzone pismem.

Do skuteczności takiego zastrzeżenia względem wierzycieli kupującego konieczne jest sporządzenie go w formie pisemnej z datą pewną.

Pobierz: Wzór umowy sprzedaży na raty

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK