| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Umowa sprzedaży – cz. 1: kiedy sprzedaż jest konsumencka

Umowa sprzedaży – cz. 1: kiedy sprzedaż jest konsumencka

Sprzedaż konsumencka ma miejsce w sytuacji, gdy jedną stroną umowy jest konsument, a drugą przedsiębiorca, zawierający umowę w ramach prowadzonej działalności. Przedmiotem sprzedaży konsumenckiej mogą być tylko rzeczy ruchome.

Definicja konsumenta jest zawarta w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią konsumentem może być tylko osoba fizyczna, dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. To znaczy, że z ochrony prawnej przewidzianej dla konsumenta nie będą korzystały takie podmioty jak spółka akcyjna, spółka jawna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, stowarzyszenie, fundacja, wspólnota mieszkaniowa.

Kiedy jesteś konsumentem

Jak często można usłyszeć w telewizji każdy z nas jest konsumentem. Nie jest to nic dziwnego, skoro każdy nas jest osobą fizyczną. Nie jest to jednak stwierdzenie do końca prawdziwe. W określonych sytuacja może zdarzyć się tak, że robiąc zakupy jednego dnia działamy, jako konsument, natomiast idąc do tego samego sklepu i kupując te same rzeczy w następny dzień, status konsumenta już nam nie przysługuje.

Dlatego też zawierając umowę sprzedaży warto zastanowić się, czy w tym konkretnym przypadku chronią nas przepisy przeznaczone dla obrotu konsumenckiego.

Jan robi zakupy dla siebie i swojej rodziny w sklepie spożywczym. W takiej sytuacji Jan posiada status konsumenta i może korzystać z uprawnień, jakie wynikają dla konsumentów z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Na drugi dzień Jan robi podobne zakupy, jednak dokonuje ich na swoją firmę. W tym przypadku Jan nie działa jako konsument, a do sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.

Przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej nie będą miały zastosowania do umowy, w której obie strony są osobami prywatnymi.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Nieruchomości, energia elektryczna

Oprócz tego przepisów o sprzedaży konsumenckiej nie stosuje się do nieruchomości, jak również energii elektrycznej, gazu i wody. W ostatnich trzech przypadkach nie jest to zasada absolutna, a przepisy ustawy będą mieć zastosowanie, jeżeli będą one sprzedawane w ograniczonej ilości lub w określonej objętości.

Butla z gazem, butelka wody.

Zobacz również serwis: Umowa sprzedaży

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK