| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Umowa sprzedaży – cz. 1: kiedy sprzedaż jest konsumencka

Umowa sprzedaży – cz. 1: kiedy sprzedaż jest konsumencka

Sprzedaż konsumencka ma miejsce w sytuacji, gdy jedną stroną umowy jest konsument, a drugą przedsiębiorca, zawierający umowę w ramach prowadzonej działalności. Przedmiotem sprzedaży konsumenckiej mogą być tylko rzeczy ruchome.

Definicja konsumenta jest zawarta w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią konsumentem może być tylko osoba fizyczna, dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. To znaczy, że z ochrony prawnej przewidzianej dla konsumenta nie będą korzystały takie podmioty jak spółka akcyjna, spółka jawna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, stowarzyszenie, fundacja, wspólnota mieszkaniowa.

Kiedy jesteś konsumentem

Jak często można usłyszeć w telewizji każdy z nas jest konsumentem. Nie jest to nic dziwnego, skoro każdy nas jest osobą fizyczną. Nie jest to jednak stwierdzenie do końca prawdziwe. W określonych sytuacja może zdarzyć się tak, że robiąc zakupy jednego dnia działamy, jako konsument, natomiast idąc do tego samego sklepu i kupując te same rzeczy w następny dzień, status konsumenta już nam nie przysługuje.

Dlatego też zawierając umowę sprzedaży warto zastanowić się, czy w tym konkretnym przypadku chronią nas przepisy przeznaczone dla obrotu konsumenckiego.

Jan robi zakupy dla siebie i swojej rodziny w sklepie spożywczym. W takiej sytuacji Jan posiada status konsumenta i może korzystać z uprawnień, jakie wynikają dla konsumentów z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Na drugi dzień Jan robi podobne zakupy, jednak dokonuje ich na swoją firmę. W tym przypadku Jan nie działa jako konsument, a do sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.

Przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej nie będą miały zastosowania do umowy, w której obie strony są osobami prywatnymi.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Nieruchomości, energia elektryczna

Oprócz tego przepisów o sprzedaży konsumenckiej nie stosuje się do nieruchomości, jak również energii elektrycznej, gazu i wody. W ostatnich trzech przypadkach nie jest to zasada absolutna, a przepisy ustawy będą mieć zastosowanie, jeżeli będą one sprzedawane w ograniczonej ilości lub w określonej objętości.

Butla z gazem, butelka wody.

Zobacz również serwis: Umowa sprzedaży

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kisielewska

Starszy Konsultant w KDCP. Prawnik i Doradca podatkowy. Do 2015 r. senior konsultant w Ernst & Young, wcześniej zdobywała doświadczenie zawodowe w Zespole Zarządzania Wiedzą Podatkową Infosys BPO i w Departamencie VAT Ministerstwa Finansów. Jej specjalizacja obejmuje podatkowe i prawne aspekty obrotu towarowego, przede wszystkim w zakresie VAT, cła oraz regulacji dot. biokomponentów i biopaliw ciekłych. Audytor kilkudziesięciu polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, m.in. w zakresie spełnienia kryteriów VAT – w tym należytej staranności, wymogów celnych, AEO i wymogów dot. wytwarzania i obrotu biokomponentami i biopaliwami ciekłymi. Przeprowadziła kilkanaście szkoleń z zakresu VAT i cła. Autorka opracowań w czasopismach branżowych na temat VAT, cła i obrotu towarowego. Uczestnik międzynarodowych konferencji i szkoleń w zakresie VAT i cła. Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Wyróżniona nagrodą Prof. Kodrębskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »