| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Umowa sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu

Umowa sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu

Sprzedawca zawierając umowę sprzedaży może zastrzec sobie prawo odkupu. Prawo odkupu nie ogranicza prawa własności rzeczy nabywanej przez kupującego, jednak warto w takiej sytuacji wynegocjować niższą cenę sprzedaży.

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży z zastrzeżeniem odkupu

Regulacje dotyczące prawa odkupu zostały zawarte w Kodeksie cywilnym. Strony mają dowolność w określeniu terminu, jednakże maksymalny czas istnienia uprawnień sprzedającego to pięć lat. Wynika to z art. 593 ust. 1 Kodeksu cywilnego. Oznaczenie w umowie dłuższego terminu nie jest przy tym możliwe.

Zawarcie umowy sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu oznacza, że po stronie kupującego powstaje obowiązek zwrotnego przeniesienia własności. Obowiązek ten rodzi się z chwilą złożenia przez sprzedającego stosownego oświadczenia o skorzystaniu z prawa odkupu.

Prawo odkupu może być zastrzeżone na rzecz osoby trzeciej.

Samo uprawnienie do odkupu nie oznacza, że prawo własności, jakie kupujący nabywa na podstawie umowy jest uboższe. Zastrzeżenie prawa odkupu ma charakter zobowiązania umownego. W razie jego niewykonania kupujący będzie odpowiadał, jak za niewykonanie zobowiązania (art. 471 i n. Kodeksu cywilnego).

Zobacz również serwisy: Umowy

Oznacza to również, iż sprzedawca nie będzie mógł skorzystać z uprawnienia w odniesieniu do osoby trzeciej, która stanie się następnie właścicielem rzeczy na podstawie kolejnej umowy sprzedaży. W takiej sytuacji będzie mu jednak przysługiwać roszczenie odszkodowawcze od osoby, z którą zawierał umowę.

Prawo odkupu jest niezbywalne i niepodzielne.

Złożenie przez sprzedawcę oświadczenia o skorzystaniu z prawa odkupu oznacza, że kupujący jest obowiązany przenieść z powrotem na sprzedawcę własność kupionej rzeczy (art. 594 Kodeks cywilny). Samo prawo odkupu rodzi jednak także określone obowiązki po stronie uprawnionego sprzedawcy.

Musi on bowiem zwrócić cenę, koszty sprzedaży oraz nakłady konieczne na rzecz poniesione przez kupującego. W odniesieniu do nakładów, które nie były konieczne, sprzedawca zwraca wartość jedynie w granicach istniejącego zwiększenia wartości rzeczy.

Cena odkupu może być również ustalona przez strony w treści zawartej umowy. Jednakże w sytuacji gdy tak określona cena przenosi cenę i koszty sprzedaży, sprzedawca może zażądać jej obniżenia do wartości rzeczy z chwili wykonania prawa odkupu (art. 594 par. 2).

Przedmiot umowy sprzedaży miał wartość 50 tys. zł. Po dokonaniu przez kupującego nakładów, które nie były konieczne, wartość ta zwiększyła się do 55 tys. zł.

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży z prawem odkupu

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK