| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Czy warto kupować na firmę? – cz. 2

Czy warto kupować na firmę? – cz. 2

Zawierając umowę „na firmę” pozbawiamy siebie uprawnień, jakie przysługują konsumentom. O wiele uważniej należy również przeczytać to, co znajduje się w umowie.

Przepisy Kodeksu cywilnego

Podejmując decyzję o zawarciu umowy „na firmę”, czy też w imieniu własnym, powinniśmy wiedzieć, że ma to spore konsekwencje prawne. Przy wyborze pierwszej opcji wyłączeniu ulegną przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej. W ich miejsce stosować trzeba będzie przepisy Kodeksu cywilnego, czyli w odniesieniu do reklamacji normy dotyczące rękojmi za wady fizyczne i prawne.

W części pierwszej zostały przedstawione podstawowe różnice, w tym węższy zakres odpowiedzialności sprzedawcy.

Zobacz również: Czy warto kupować na firmę? – cz. 1

Co jednak istotniejsze, przy umowie „na firmę” należy o wiele uważniej przeczytać jej treść. Wynika to przede wszystkim z kilku zasadniczych kwestii.

Ograniczenie odpowiedzialności sprzedawcy

Po pierwsze zgodnie z art. 558 ust. 1 Kodeksu cywilnego w takiej umowie strony mogą odpowiedzialność sprzedawcy co prawda rozszerzyć, lecz również ograniczyć, czy wyłączyć.

O ile trudno spodziewać się rozszerzenia odpowiedzialności sprzedawcy z jego własnej woli, o tyle z większą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że będzie chciał on ograniczyć swoją odpowiedzialność. Brak czujności kupującego może pozbawić go znacznej części uprawnień.

Przy sprzedaży konsumenckiej ograniczenie odpowiedzialności sprzedawcy jest możliwe jedynie w kilku przypadkach.

Klauzule niedozwolone

Po drugie wreszcie do umów między przedsiębiorcami nie stosuje się przepisów dotyczących niedozwolonych klauzul umownych. Zgodnie bowiem z art. 3851 Kodeksu cywilnego dotyczą one jedynie postanowień umów zawieranych z konsumentem. 

Zadaj pytanie: Forum Prawa

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK