| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Czy cena towaru na półce sklepowej jest wiążąca?

Czy cena towaru na półce sklepowej jest wiążąca?

Towar wystawiony w miejscu sprzedaży wraz z ceną jest uważany za ofertę sprzedaży. To oznacza, że do zawarcia umowy dochodzi przez jej przyjęcie. Dla sprzedawcy jest to wiążące. Ale co, gdy cena okaże się nieaktualna?

Oferta

Niekiedy mogą zdarzyć się na sytuacje, w których cena, którą został oznaczony towar na sklepowej półce, nie odpowiada tej, jaką podyktuje nam sprzedawca przy kasie. Co wtedy? Kłócić się, czy pogodzić z tym i zapłacić wyższą cenę?

W takim momencie prawo jest jednak po stronie kupującego. Zgodnie z art. 543 Kodeksu cywilnego wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. To dla kupującego dobra wiadomość. Dlaczego?

Za ofertę sprzedaży uważa się wystawienie towaru w miejscu sprzedaży. Wskazanie towaru w ulotce reklamowej nie będzie ofertą.

Przyjęcie oferty - zawarcie umowy

Zgodnie z art. 66 Kodeksu cywilnego oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. W przypadku umowy sprzedaży będzie to określenie przedmiotu sprzedaży (np. odtwarzacz DVD) oraz wskazanie ceny.

Zobacz również: Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży

Cechą zasadniczą oferty jest to, że zawarcie umowy następuje w chwili przystąpienia do niej kupującemu. Art. 70 Kodeksu cywilnego stanowi, iż w razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w chwili otrzymania przez składającego ofertę (sklep) oświadczenia o jej przyjęciu.

Oświadczenie o przyjęciu może być złożone w sposób dorozumiany, np. przez włożenie produktu do koszyka. Zgodnie jednak z art. 61 oświadczenie jest złożone, w chwili gdy doszło do adresata w taki sposób, że mógł on się zapoznać z jego treścią. W omawianej sytuacji będzie to przeważnie miało miejsce przy kasie.

Zawarcie umowy na podstawie oferty sprzedaży będzie miało miejsce przy kasie, gdy zakomunikujemy naszą wolę przyjęcia oferty. Płacąc cenę wykonujemy jedynie zawartą umowę.

Zobacz również serwis: Umowy

Oferta wiąże sprzedawcę

Najważniejsze pytanie brzmi następująco: co to oznacza dla kupującego? Zawarcie umowy przez przyjęcie oferty jest wiążące dla sprzedawcy. Ważność umowy nie zależy od potwierdzenia jej przez sprzedawcę.

Jan robiąc zakupy w hipermarkecie zauważył korzystny cenowo produkt. Przy kasie okazało się jednak, że przez pomyłkę produkt został oznaczony nieaktualną i zarazem dużo niższą ceną. W takiej sytuacji umowa jest ważna, a obowiązującą ceną będzie ta, która widniała na sklepowej półce.

Tym samym sprzedawca nie może odmówić kupującemu sprzedaży towaru po cenie, która była oznaczona w ofercie (na półce sklepowej). Kupującemu w takiej sytuacji przysługują roszczenia o wykonanie zawartej umowy.

Na wypadek postępowania sądowej warto zadbać o materiał dowodowy, wskazujący na warunki oferty. Można zatem sfotografować półkę sklepową wraz z towarem oznaczonym ceną.

Zadaj pytanie: FORUM konsumenta

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »