| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Kradzież rzeczy przed wydaniem kupującemu

Kradzież rzeczy przed wydaniem kupującemu

Co zrobić w sytuacji, jeżeli sprzedana rzecz została skradziona zanim sprzedawca zdążył ją wydać kupującemu? Jakie roszczenia przysługują w takiej sytuacji?

Zawierając umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się do przeniesienia własności sprzedawanej rzeczy i wydania jej kupującemu, co zostało wyrażone w art. 535 Kodeksu cywilnego. Z chwilą wydania rzeczy przechodzi na kupującego niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy, co z kolei wynika z art. 548 Kodeksu cywilnego.

Co jednak może począć kupujący jeżeli jeszcze przed wydaniem rzeczy zostanie ona skradziona? Jakie roszczenia przysługują w takim przypadku?

Zobacz: Czy 16-latek może sprzedaż laptopa?

Kradzież przed wydaniem rzeczy

Skutki jakie będą wiązały się z kradzieżą rzeczy będą zależały od kilku czynników. Między innymi od charakteru przedmiotu sprzedaży, winy sprzedawcy, a także tego czy wydanie rzeczy nastąpiło w terminie.

Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz oznaczona co do tożsamości, a więc taka która ma swoje specyficzne właściwości charakterystyczne jedynie dla niej, a nie ma przy tym winy po stronie sprzedawcy, w takiej sytuacji zobowiązanie wygaśnie. Jeżeli kupujący zapłacił już cenę, będzie mógł domagać się jej zwrotu.

Rzeczą oznaczoną co do tożsamości będzie np. konkretny obraz konkretnego malarza.

Jeżeli jednak taka rzecz została skradziona wskutek niedbałości sprzedawcy, który np. niestarannie zabezpieczył miejsce jej przechowywania, wtedy też będziemy mieli do czynienia z zawinioną niemożność wykonania zobowiązania. W takim przypadku kupujący będzie mógł od umowy odstąpić, po czym zażądać zwrotu swojego świadczenia, jeżeli je świadczył jak również żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

Jeżeli rzecz zostanie skradziona przez wydanie jej kupującemu z powodu niedbałości sprzedawcy, wtedy kupujący będzie miał prawo odstąpić od umowy, jak również żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania umowy przez sprzedawcę.

Kiedy wina sprzedawcy

Jak zatem widać powyżej to, jakie roszczenia będą przysługiwały kupującemu zależy również od tego, czy sprzedawcy będzie można przypisać winę w związku z kradzieżą przedmiotu sprzedaży. Jeżeli nie ponosi winy, wtedy też umowa wygaśnie a kupujący będzie mógł żądać jedynie zwrotu zapłaconej ceny. Jeżeli jeszcze nie zapłacił ceny, żadne inne roszczenia nie będą mu przysługiwały. Jeżeli jednak wina sprzedawcy może być przypisana, wtedy będzie on odpowiadał wobec kupującego także za poniesione szkody.

Zobacz: Kupujący zalega z zapłatą - co zrobić?

Wina sprzedawcy może być stwierdzona jeżeli wskutek niedbałości znacząco ułatwił on zadanie złodziejom.

Sprzedawca nie zamknął drzwi na zamek, pozostawił rzecz w miejscu dostępnym dla osób trzecich.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »