Blisko połowa Polaków ma własny samochód. Obecnie ten najpopularniejszy środek lokomocji musi sprostać zarówno naszym oczekiwaniom pod względem estetycznym, jak i spełniać określone wymogi bezpieczeństwa. O czym powinniśmy zatem pamiętać zanim zdecydujemy się zawrzeć umowę sprzedaży samochodu, którą stanowi formalny element jego nabycia?
Dane samochodu
Przed sporządzeniem umowy sprzedaży samochodu, szczególnie z nieznaną nam wcześniej osobą, należy dołożyć wszelkiej staranności przy weryfikacji podstawowych danych dotyczących pojazdu. Przede wszystkim, dotychczasowy właściciel powinien potwierdzić swoje prawa do danego samochodu, legitymując się w tym celu stosownym dokumentem. Pomocne przy tym mogą być: umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, dowód, że samochód został odziedziczony, czy też dowód wygranej na loterii. Niezbędne jest również, aby zapoznać się z dokumentacją samochodu, do której zaliczamy kartę pojazdu, dowód rejestracyjny z wpisem o aktualnym przeglądzie technicznym i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz książkę serwisową.
reklama
reklama
Zobacz również: Na co zwrócić uwagę w umowie sprzedaży samochodu
Numer VIN
Dodatkowo, warto sprawdzić również unikalny siedemnastocyfrowy numer VIN (tj. Vehicle Identification Number), znany potocznie jako numer nadwozia. Jest to jednolity dla całego świata system, który składa się z numeru identyfikacyjnego producenta, atrybutów typu pojazdu, liczby kontrolnej, roku produkcji, kodu zakładu oraz numeru egzemplarza. Na podstawie numeru VIN tworzone są bazy aut. Dane tworzące historię pojazdu (tj. poprzedni właściciele, stan licznika, naprawy, wypadki) uzyskiwane są dzięki współpracy z policją, strażą pożarną czy serwisami napraw. Jeżeli mamy wątpliwości co do wiarygodności numeru VIN (np. jest on nieczytelny), może to świadczyć o próbie „przebicia numerów” w skradzionym samochodzie. Warto wówczas zasięgnąć informacji na Policji, czy samochód o tym numerze VIN i numerze rejestracyjnym nie znajduje się w bazie pojazdów utraconych lub zabezpieczonych przez Policję.
Zastaw rejestrowy na samochodzie
Kolejną ważną informacją odnośnie statusu pojazdu jest kwestia zastawu rejestrowego, który może zostać ustanowiony na samochodzie na rzecz wierzyciela właściciela pojazdu. Zastaw rejestrowy to częsta forma zabezpieczenia kredytu samochodowego, dlatego przy zakupie samochodu należy zwrócić na to szczególną uwagę. Adnotacja o zastawie powinna zostać wpisana, na wniosek właściciela, w dowodzie rejestracyjnym. Może się zatem zdarzyć, że właściciel nie złożył takiego wniosku, dlatego brak informacji o zastawie rejestrowym w dowodzie rejestracyjnym, nie świadczy o faktycznym braku zastawu. Konsekwencje zakupu auta obciążonego zastawem rejestrowym, mogą być bardzo dotkliwe.