| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Sprzedaż na raty

Sprzedaż na raty

Sprzedaż na raty to szczególny rodzaj sprzedaży uregulowany w kodeksie cywilnym. Sprzedaż na raty charakteryzuje się tym, iż dokonywana jest w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, a kupującym jest osoba fizyczna.

Prawo do odstąpienia od umowy przez sprzedawcę

Sprzedawca ma prawo do odstąpienia od umowy z powodu niezapłacenia przez kupującego ceny, jeżeli kupujący jest w zwłoce z zapłatą dwóch rat, a łączna suma zaległych rat jest wyższa niż 1/5 umówionej ceny.

Sprzedawca jest uprawniony do odstąpienia od umowy, jeżeli powyższe okoliczności zachodzą łącznie. Jednak wykonanie prawa odstąpienia przez sprzedawcę uzależnione jest od wcześniejszego wezwania kupującego do zapłaty zaległości z wyznaczeniem odpowiedniego terminu i wskazaniem, iż w razie bezskutecznego upływy terminu sprzedawca będzie uprawiony do odstąpienia od umowy.

Odpowiedzialność sprzedawcy

Sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej na raty. Odpowiedzialność ta może zostać przez umowę wyłączona lub ograniczoną, ale tylko w przypadkach przewidzianych przez przepisy szczególne.

Sprzedaż kredytowa

Przepisz regulujące sprzedaż na raty mają odpowiednie zastosowanie do tzw. sprzedaży kredytowej. Ma ona miejsce, gdy rzecz zostaje sprzedana osobie fizycznej korzystającej z kredytu udzielonego na ten cel przez bank, przy czym kredyt ma być spłacany ratami a rzecz została wydana kupującemu przed całkowitą spłatą kredytu. Bank, który udzielił kredytu ma ustawowe prawo zastawu na rzeczy sprzedanej, dopóki rzecz znajduje się u kupującego.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprzedaż na raty.
Sprzedaż na raty.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »