| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Na co zwrócić uwagę w umowie sprzedaży samochodu

Na co zwrócić uwagę w umowie sprzedaży samochodu

Przez umowę sprzedaży samochodu, tak samo jak i przy sprzedaży innych dóbr, sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić za nią sprzedawcy określoną cenę.

Strony umowy

Stronami umowy sprzedaży samochodu są sprzedający i kupujący.

Mogą być to dwie osoby fizyczne albo dwóch przedsiębiorców. Możliwa jest także sytuacja, żeby osoba fizyczna nabywała samochód od przedsiębiorcy i na odwrót.

189,00 złKodeksowe umowy handlowe

Sprzedającym samochód powinien być właściciel pojazdu lub posiadać upoważnienie właściciela do sprzedaży jego pojazdu. Ewentualna sprzedaż samochodu, którego wcześniejszy zakup był finansowany z kredytu, wymaga zgody banku na taką sprzedaż.Z

Zobacz serwis: Umowy

Forma

Umowa sprzedaży samochodu może mieć dowolną formę. Zaleca się jednak aby miała formę pisemną. Ułatwia to późniejsze dochodzenie roszczeń przed sądem.

Przedmiot umowy

Przedmiotem takiej umowy będzie samochód. Natomiast kupujący zobowiązany jest do zapłacenia ceny.

Obowiązki sprzedającego i kupującego

Ten, kto sprzedaje samochód, jest zobowiązany udzielić kupującemu potrzebnych wyjaśnień o stosunkach prawnych i faktycznych dotyczących sprzedawanego samochodu.

Chodzi tu o takie informacje, jak: czy sprzedający jest właścicielem pojazdu oraz czy samochód jest obciążony zastawem z tytułu kredytu bankowego.

Sprzedający musi wydać kupującemu posiadane przez siebie dokumenty, które pojazdu dotyczą, czyli np. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana).

Jeśli samochód jest sprowadzony z zagranicy, sprzedający powinien przekazać kupującemu dowód zakupu samochodu za granicą oraz dowód uiszczenia wszelkich podatków i ceł.

Jeżeli nowy właściciel (kupujący) pojazdu zwleka z odebraniem samochodu, to sprzedający może oddać rzecz na przechowanie na koszt i ryzyko nowego właściciela.

Jeśli samochód jest używany, kupujący powinien dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu.

Trzeba sprawdzić ważne badania techniczne, a jeśli pojazd nie ma wykonanych takich badań, koniecznie przed sfinalizowaniem transakcji trzeba pojechać z samochodem na stację diagnostyczną lub do autoryzowanego serwisu. Może być to również każdy inny warsztat samochodowy, do którego ma się zaufanie.

Jeśli kupujący sam nie umie ocenić stanu technicznego samochodu, powinien skorzystać z usługi rzeczoznawcy samochodowego.

Sprzedawca samochodu jest odpowiedzialny względem kupującego m.in. za to, że sprzedany przez niego samochód ma wadę zmniejszającą wartość pojazdu lub jego użyteczność. Jest to tzw. rękojmia za wady fizyczne.

Z kolei rękojmia za wady prawne to odpowiedzialność sprzedającego przed kupującym w sytuacji, gdy samochód stanowi własność osoby trzeciej lub jest obciążony prawem osoby trzeciej.

Aktualizacja: 03.08.2011

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak napisać umowę sprzedaży samochodu?
Jak napisać umowę sprzedaży samochodu?

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2012-07-28 18:45 Zgłoś

27 czerwca biezacego roku sprzedalam 12 letni samochod i 27 lipca otrzymalam pismo ze powyrzszy smochod ma wady zmniejszajace wartosc oraz uzytecznosc. Stwierdzone wady wedlug niego powstaly przed przekazaniem auta i polegaja na nie funkcjonowaniu podzespolow , wiatraka chlodnicy , metalowych przewodow chamulcowych, i wiele innych o ktorych nie wiedzialam poniewaz samochud przed sprzedaza byl sprawny technicznie i w bardzo dobrym stanie. Facet ogladal samochud, kupujac nie mial zadnych zastrzezen mial mozliwosc dokladnego sprawdzenia... a teraz wzywa mnie do usuniecia usterek powolujac sie na prawo rekoimi. wszystkie wady o ktorych wiedzialam byly mu powiedziane, natomiast o tych bylo mi nie wiadome. Co mam robic w rej sytuacji? przepraszam o ortografie i interpunkcje oraz zbyt chaotyczna forme. prosze o normalne odpowiedzi.

avatar

2012-02-02 07:30 Zgłoś

Warto takze przed kupnem upatrzonego przez na samochodu zapoznać sie z kosztami eksploatacji. Kilka porad znajdziecie na www.kupno-samochodu.aq.pl

avatar

2011-12-19 18:36 Zgłoś

mam pytanko. sprzedałem panu handlarzowi d.godkowi z rybnika najtańsze auto na allegro.teraz mam z tym człowiekiem kupe problemów chce wyłudzić odemnie 5tyś zł.tytułem rękojmi.daje na internet ogłoszenia że jak masz coś taniego do sprzedania to dzwoń gotówka od ręki.podejżewam że każdego tak robi .non stop handluje autami nie ma na niego mocnych bo działa w imie prawa.

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE01
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Tomasz Jopek

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem Infor.pl »