| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Kiedy do eksmisji nie potrzeba wyroku sądu?

Kiedy do eksmisji nie potrzeba wyroku sądu?

Wprowadzona w 2010 r. do naszego systemu prawnego instytucja najmu okazjonalnego daje możliwość przeprowadzenia eksmisji bez wyroku. Taką możliwość trzeba sobie jednak zapewnić już przy zawieraniu umowy.

Czym jest najem okazjonalny?

Jest to uproszczona forma najmu. Umowy najmu okazjonalnego mogą zawierać osoby fizyczne, jeżeli wynajmowanie mieszkania nie odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Umowa musi być zawarta na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat.

Najmowany lokal musi przy tym służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Eksmisja bez wyroku

Aby eksmisja lokatora bez wyroku była możliwa konieczne jest sporządzenie w formie aktu notarialnego oświadczenia najemcy o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia i wydania lokalu.

Polskie prawo zabrania eksmisji na bruk, dlatego też do takie oświadczenie musi być dodatkowo uzupełnione o wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać. Dodatkowo trzeba przedstawić oświadczenie właściciela lub osoby posiadającej tytuł prawny do takiego lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim mieszkających w przypadku eksmisji.

Oświadczenia te muszą być dołączone do umowy najmu okazjonalnego.

Oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji musi być dokonane w formie aktu notarialnego. Za sporządzenie tego aktu notariusz może policzyć maksymalnie 1/10 wynagrodzenia minimalnego, czyli w 2010 r. 131,7 zł.

Zobacz serwis: Notariusz

Jak przeprowadzić eksmisję?

Oświadczenie najemcy jest jedynie zabezpieczeniem dla właściciela, jeżeli najemca pomimo wygaśnięcia umowy nie wyprowadził się z mieszkania.

W takiej sytuacji pierwszym krokiem właściciela musi być doręczenie najemcy żądania opróżnienia lokalu. Powinno być ono sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela.

Żądanie opróżnienia lokalu zawiera w szczególności:

  • oznaczenie właściciela oraz najemcy, którego żądanie dotyczy;
  • wskazanie umowy najmu okazjonalnego lokalu i przyczynę ustania stosunku z niej wynikającego;
  • termin, nie krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal.

Po bezskutecznym upływie nie ma konieczności wytaczania powództwa przeciwko najemcy. Wystarczy złożyć wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym znajduje się oświadczenie najemcy.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności jest rozpatrywane niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni.

Nadanie klauzuli otwiera drogę do przeprowadzenia eksmisji.

Zobacz serwis: Jak eksmitować lokatora?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK