| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

W określonych sytuacjach najemca nie będzie musiał prosić wynajmującego o zgodę na dokonanie zmian w najmowanym mieszkaniu. Nie jest tak w przypadku remontu.

Przepisy dotyczące umowy najmu regulujące sytuacje, w których najemca chce dokonać zmian w najmowanej rzeczy, na dwa sposoby. W określonych sytuacjach najemca nie musi prosić wynajmującego zgodę na daną zmianę. Będzie tak np. w przypadku założenia linii telefonicznej. W innych sytuacjach jednak przeważnie zgoda wynajmującego będzie konieczna.

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

Remont za zgodą wynajmującego

Istotne dla tej kwestii znaczenia mają dwa przepisy: art. 684 Kodeksu cywilnego oraz art. 6d ustawy o ochronie praw lokatorów. Według tego pierwszego „najemca może założyć w najętym lokalu oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia, chyba że sposób ich założenia sprzeciwia się obowiązującym przepisom albo zagraża bezpieczeństwu nieruchomości. Jeżeli do założenia urządzeń potrzebne jest współdziałanie wynajmującego, najemca może domagać się tego współdziałania za zwrotem wynikłych stąd kosztów.”

Przepis ten oznacza ni mniej ni więcej, iż w przypadkach wymienionych najemca nie musi starać się o zgodę wynajmującego. Wskazany przepis dotyczy nie tylko telefonu, lecz również szeroko rozumianej infrastruktury telekomunikacyjnej (telewizja kablowa, Internet).

Zobacz serwis: Konsument - telekomunikacja

Co istotne założenie oświetlenia, czy podłączenie innych mediów stanowi ulepszenie przedmiotu najmu, co oznacza, że wynajmujący, po rozwiązaniu umowy może albo ulepszenie zatrzymać (płacąc sumę odpowiadającą wartości ulepszenia) lub też zażądać przywrócenia stanu poprzedniego.

Zgoda wynajmującego

Cytowany wyżej przepis ma jednak ograniczone znaczenia, z tego względu, iż odnosi się w zasadzie jedynie do mediów, jak gaz, prąd itd. Nie będzie miał zatem zastosowania w przypadku, gdy najemca chciałby dokonać remontu mieszkania.

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu lokalu mieszkalnego

W tej kwestii sprawa wygląda inaczej. Zgodnie z art. 6d ustawy o ochronie praw lokatorów najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu.

W związku z tym, w kwestiach, które nie zostały określone w art. 684 Kodeksu cywilnego potrzebna jest zgoda wynajmującego oraz sporządzenie pisemnej umowy. Taki wymóg może mieć istotne znaczenie dla najemcy.

Strony zawarły umowę długoterminowego najmu. Ze względu na stan łazienki, najemca chciałby wykonać jej remont, na co musi jednak uzyskać zgodę wynajmującego.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »