| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Czy umowę najmu można zawrzeć przez pełnomocnika?

Czy umowę najmu można zawrzeć przez pełnomocnika?

Pełnomocnictwo umożliwia dokonanie czynności prawnych w imieniu innej osoby. Jest bardzo przydatne, gdy nie możemy osobiście zawrzeć umowy. Czym jest pełnomocnictwo? Czy można go udzielić do wynajęcia w naszym imieniu mieszkania?

Umowa najmu

Umowa najmu zdefiniowana jest w Kodeksie cywilnym jako umowa, przez którą wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Przedmiotem najmu mogą być tylko rzeczy, zarówno ruchomości, jak i nieruchomości.

Przepisy co do zasady nie wymagają szczególnej formy dla umowy najmu, z wyjątkiem najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok. Taka umowa powinna być zawarta na piśmie, a w razie niedochowania tej formy, uważa się że umowa została zawarta na czas nie oznaczony. Ma to wpływ m.in. na możliwość wypowiedzenia takiej umowy i terminy jej wypowiedzenia.

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu

Zawarcie umowy

Do zawarcia umowy potrzebne są zgodne oświadczenia woli wszystkich stron umowy, czyli w przypadku umowy najmy – najemcy i wynajmującego. Mogą oni zawrzeć umowę osobiście albo przez swoich przedstawicieli.

Umocowanie do działania w cudzym imieniu może wynikać z ustawy – przedstawicielstwo ustawowe (np. rodzice działający w imieniu swoich małoletnich dzieci), albo z oświadczenia reprezentowanego – pełnomocnictwo.

Pełnomocnictwo

Pełnomocnictwo to opierające się na oświadczeniu reprezentowanego, umocowanie do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych, które pociągają za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Pełnomocnictwo jest jednostronną czynnością prawną. Przyznaje ono innej osobie uprawnienie, ale nie nakłada obowiązku, do dokonywania określonych czynności w imieniu mocodawcy.

POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo szczególne

Możemy zatem upoważnić określoną osobę do zawarcia umowy najmu – udzielić jej pełnomocnictwa do tej czynności. Wtedy umowa najmu będzie zawarta w naszym imienia, ale nie podpisana przez nas osobiście, tylko przez naszego pełnomocnika.

Zobacz również: Odwołanie pełnomocnictwa

Zakres pełnomocnictwa

Zakres pełnomocnictwa zależy od woli samego mocodawcy. Jednak ustawodawca ograniczył tą swobodę poprzez wyróżnienie 3 rodzajów pełnomocnictwa: ogólnego, rodzajowego, szczególnego. Pełnomocnictwo ogólne dotyczy czynności zwykłego zarządu.

Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagane jest udzielenie odrębnego pełnomocnictwa – rodzajowego lub szczególnego. Pełnomocnictwo rodzajowe to umocowanie do dokonywania czynności prawnych określonego rodzaju – za wskazaniem rodzaju i przedmiotu tych czynności. Pełnomocnictwo szczególne jest umocowaniem do poszczególnych czynności.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK