| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Czy umowę najmu można zawrzeć przez pełnomocnika?

Czy umowę najmu można zawrzeć przez pełnomocnika?

Pełnomocnictwo umożliwia dokonanie czynności prawnych w imieniu innej osoby. Jest bardzo przydatne, gdy nie możemy osobiście zawrzeć umowy. Czym jest pełnomocnictwo? Czy można go udzielić do wynajęcia w naszym imieniu mieszkania?

Umowa najmu

Umowa najmu zdefiniowana jest w Kodeksie cywilnym jako umowa, przez którą wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Przedmiotem najmu mogą być tylko rzeczy, zarówno ruchomości, jak i nieruchomości.

Przepisy co do zasady nie wymagają szczególnej formy dla umowy najmu, z wyjątkiem najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok. Taka umowa powinna być zawarta na piśmie, a w razie niedochowania tej formy, uważa się że umowa została zawarta na czas nie oznaczony. Ma to wpływ m.in. na możliwość wypowiedzenia takiej umowy i terminy jej wypowiedzenia.

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu

Zawarcie umowy

Do zawarcia umowy potrzebne są zgodne oświadczenia woli wszystkich stron umowy, czyli w przypadku umowy najmy – najemcy i wynajmującego. Mogą oni zawrzeć umowę osobiście albo przez swoich przedstawicieli.

Umocowanie do działania w cudzym imieniu może wynikać z ustawy – przedstawicielstwo ustawowe (np. rodzice działający w imieniu swoich małoletnich dzieci), albo z oświadczenia reprezentowanego – pełnomocnictwo.

Pełnomocnictwo

Pełnomocnictwo to opierające się na oświadczeniu reprezentowanego, umocowanie do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych, które pociągają za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Pełnomocnictwo jest jednostronną czynnością prawną. Przyznaje ono innej osobie uprawnienie, ale nie nakłada obowiązku, do dokonywania określonych czynności w imieniu mocodawcy.

POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo szczególne

Możemy zatem upoważnić określoną osobę do zawarcia umowy najmu – udzielić jej pełnomocnictwa do tej czynności. Wtedy umowa najmu będzie zawarta w naszym imienia, ale nie podpisana przez nas osobiście, tylko przez naszego pełnomocnika.

Zobacz również: Odwołanie pełnomocnictwa

Zakres pełnomocnictwa

Zakres pełnomocnictwa zależy od woli samego mocodawcy. Jednak ustawodawca ograniczył tą swobodę poprzez wyróżnienie 3 rodzajów pełnomocnictwa: ogólnego, rodzajowego, szczególnego. Pełnomocnictwo ogólne dotyczy czynności zwykłego zarządu.

Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagane jest udzielenie odrębnego pełnomocnictwa – rodzajowego lub szczególnego. Pełnomocnictwo rodzajowe to umocowanie do dokonywania czynności prawnych określonego rodzaju – za wskazaniem rodzaju i przedmiotu tych czynności. Pełnomocnictwo szczególne jest umocowaniem do poszczególnych czynności.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK