| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Kaucja zabezpieczająca

Kaucja zabezpieczająca

W ostatnim czasie wypowiedziałem umowę najmu lokalu i wyprowadziłem się z mieszkania, jednakże właściciel nie chce zwrócić mi wpłaconej kaucji. W jakich sytuacjach wynajmujący ma prawo do zatrzymania kaucji ?

Kaucja pełni funkcję zabezpieczającą pokrycie należności z tytułu najmu lokalu przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu przez najemcę.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Potrącenie należności

Wynajmujący może potrącić z kaucji tylko określone należności, należą do nich:
- nieuiszczony czynsz lub opłaty niezależne od właściciela związane z wynajmem lokalu np. opłaty za gaz, wodę itp.
- opłaty wynikające z uszkodzenia lokalu powstałe z winy najemcy

W braku w/w zaległości, wynajmujący ma obowiązek zwrócić kaucję w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu przez najemcę. Nie można zatrzymać kaucji np. w razie przedterminowego zerwanie umowy najmu czy opóźnień z zapłatą czynszu, służą temu inne instytucje prawa cywilnego np. kara umowna lub odsetki, o których warto pamiętać sporządzając umowę.

Waloryzacja kaucji w chwili zwrotu

Najemca może żądać waloryzacji kaucji przed jej przyjęciem, Polega ona na tym, iż mnożymy aktualny miesięczny czynsz (obowiązujący w dniu zwrotu kaucji) przez taką liczbę miesięcy przez jaką pomnożono czynsz w chwili pobierania kaucji. Zatem jeżeli w chwili zawierania umowy wpłacono kaucję w wysokości 3000zł, czyli trzykrotności czynszu który wynosił 1000zł, ( maksymalna wysokość kaucji może wynosić dwunastokrotność miesięcznego czynszu) a następnie czynsz zwiększono do 1200zł. to wynajmujący musi zwrócić najemcy trzykrotność aktualnego czynszu zatem 3600zł.

Ustawa zastrzega jednakże, iż kaucja nie może być zwrócona w kwocie niższej niż kwota pobrana niegdyś od najemcy.

    

Podstawa prawna: art.6a ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK