| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Czy w umowie przedwstępnej można zastrzec karę umowną

Czy w umowie przedwstępnej można zastrzec karę umowną

Czy w umowie przedwstępnej jest możliwość zastrzeżenia obowiązku zapłaty kary umownej w przypadku niewywiązania się z zobowiązania przez drugą stronę? Jakie znaczenie ma kara umowna?

Zawarcie umowy przedwstępnej oznacza, że strony zobowiązują się do zawarcia konkretnej umowy w przyszłości. Często dzieje się tak w przypadku sprzedaży o dużej wartości, np. umowy przeniesienia własności nieruchomości. Co należy jednak uczynić, by maksymalnie zabezpieczyć się przed niewykonaniem zobowiązania przez drugą stronę?

Jak konstruować umowę przedwstępną

Zgodnie z art. 389 ust. 1 Kodeksu cywilnego umowa przedwstępna przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy powinna określać wszelkie istotne postanowienia tejże umowy.

W umowie przedwstępnej zobowiązującej obie strony do zawarcia umowy sprzedaży powinny znaleźć się istotne postanowienia, takie jak określenie stron, przedmiotu świadczeń oraz podanie ceny.

Zobacz również serwis: Sprzedaż towarów

Czy można zastrzec karę umowną

Zawarcie umowy przedwstępnej nie oznacza jeszcze, że związaliśmy się z drugą stroną postanowieniami umowy docelowej.

Jan zawarł umowę przedwstępną sprzedaży samochodu. Jednak po pewnym czasie druga strona poinformowała go, iż rezygnuje z zakupu.

Dlatego też istotne jest określenie zasad odpowiedzialności, jakie będą wynikały z niewykonania zobowiązania. Zgodnie z treścią art. 390 ust. 1 jeżeli strona umowy przedwstępnej będzie uchylać się od zawarcia umowy przyrzeczonej możliwe będzie odszkodowanie. Przy tym strony mogą jego zasady określić w umowie.

Jedną z możliwości jest zastrzeżenie kary umownej. Będzie się ona należeć w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy (w tym wypadku niezawarcia umowy przyrzeczonej). Co istotne obowiązek wypłaty kary umownej jest niezależny od poniesionej szkody, a zatem powinna być ona wypłacona w pełnej wysokości niezależnie od tego, czy w wyniku niewykonania umowy przedwstępnej została poniesiona strata.

Zobacz również serwis: Windykacja

W przypadku kary umownej należy pamiętać, iż jeżeli strony nie postanowią inaczej to dochodzenie odszkodowania powyżej wysokości kary nie jest dopuszczalne (art. 484 ust. 1 Kodeksu cywilnego).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »