| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Co to jest forma pisemna z datą pewną?

Co to jest forma pisemna z datą pewną?

Przepisy Kodeksu cywilnego do pewnych czynności prawnych wymagają formy pisemnej z datą pewną. Co jednak oznacza to w praktyce?

Data pewna

Forma pisemna z datą pewną jest formą szczególną czynności prawnej. W określonych sytuacjach ma ona istotne znaczenie, jako że jej istotną jest skuteczność wobec osób trzecich, nieuczestniczących w danej czynności prawnej. Może być zastrzeżona również pod rygorem nieważności.

Zgodnie z art. 81 Kodeksu cywilnego jeżeli ustawa uzależnia ważność albo określone skutki czynności prawnej od urzędowego poświadczenia daty, poświadczenie takie jest skuteczne także względem osób nie uczestniczących w dokonaniu tej czynności.

Zobacz również serwis: Umowy

Urzędowe poświadczenie

Z powyższego wynika, iż data pewna sprowadza się do urzędowego poświadczenia daty. Oprócz tego za wypełnienie wymogów daty pewnej uważa się również stwierdzenie dokonania czynności w jakimkolwiek dokumencie urzędowym. Data pewna bierze się wtedy od daty dokumentu urzędowego.

Umowa sprzedaży samochodu została stwierdzona w dokumentach urzędowych podczas procedury rejestracji samochodu.

Ponadto czynność prawna ma datę pewną także:

  • w razie umieszczenie na obejmującym czynność dokumencie jakiejkolwiek wzmianki przez organ państwowy, organ jednostki samorządu terytorialnego albo przez notariusza – od daty tej wzmianki;
  • w razie śmierci jednej z osób podpisanych na dokumencie datę złożenia przez tę osobę podpisu na dokumencie uważa się za pewną od daty śmierci tej osoby.

Zobacz również: Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej?

Skuteczność wobec osób trzecich

Podstawową cechą tej formy czynności prawnych jest jej skuteczność wobec osób trzecich, co wynika z cytowanego wyżej art. 81 Kodeksu cywilnego.

Będzie tak przy umowie sprzedaży z zastrzeżeniem prawa własności. Jak stanowi art. 590 Kodeksu cywilnego takie zastrzeżenie jest skuteczne względem wierzycieli kupującego, jeżeli zostało sporządzone na piśmie z datą pewną.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK