| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Jak interpretować postanowienia umowy?

Jak interpretować postanowienia umowy?

Interpretowanie zapisów umowy nie ogranicza się jedynie do dosłownej interpretacji. Istotny jest przede wszystkim zgodny zamiar stron oraz cel umowy. Od samego tytułu umowy ważniejsza jest jej treść.

Do zawarcia umowy dochodzi w sytuacji złożenia przez strony tej czynności dwóch zgodnych oświadczeń woli. Problemy najczęściej pojawiają się później, gdy przychodzi czas realizacji postanowień umowy. Nie zawsze bowiem język pisany jest w stanie w sposób bezsprzeczny wyrazić nasze zamiary, bez pozostawienia pola do różnych interpretacji.

Wtedy też dochodzimy do podstawowego pytania. Jak interpretować umowę?

Zobacz także: WZORY UMÓW

Zasady wykładni umowy

Podstawowe zasady wykładni (czyli interpretacji) zapisów umownych zostały określone w art. 65 ust. 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem w umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na dosłownym brzmieniu zapisu.

Powyższe stwierdzenie to często oś sporu sądowego pomiędzy stronami, kiedy to dochodzi do kwestii ustalenia jaki sens mają zapisy umowne, a w konsekwencji też jaka jest kwalifikacja umowy (czyli stwierdzenie z jaką umową mamy do czynienia).

Przy interpretacji umowy o wiele istotniejsze jest znaczenie treści, niż tytułu umowy. Kwalifikacja prawna umowy (czyli np. ustalenia że mamy do czynienia z umową zlecenia czy dzieła) jest dokonywana na podstawie treści, a nie tytułu umowy.

Ustalenie zgodnego zamiaru, czy też celu ma tutaj kluczowe znaczenie i jest ważniejsze nawet, niż dosłowne brzmienie treści umowy. Może zdarzyć się tak, że strony zgodnie nadały inne znaczenie konkretnej treści, niżby wynikało to z ogólnych reguł znaczeniowych. Wtedy też sąd przy interpretacji takiej umowy będzie zobowiązany do odczytania jej zgodnie z zamiarem stron, niż dosłownym znaczeniem.

Ustalenie, że zgodnym zamiarem stron było zawarcie umowy sprzedaży, a nie darowizny może mieć doniosłe konsekwencje prawne. W takiej sytuacji brak zapisów dotyczących ceny będzie skutkował nieważnością takiej umowy, co nie nastąpiłoby gdyby ustalono w procesie wykładni, że zamiar stron obejmował umowę darowizny.

Zobacz: Błąd w oświadczeniu woli

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Robert Zych

Robert Zych — absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zasad sprzedaży uczył się w firmie Warszawa Coca Cola Bottlers. Od 1997 roku razem ze swoimi mentorami i nauczycielami Jerzym Gutem i Wojciechem Hamanem prowadzi firmę szkoleniową Kontrakt OSH. Jest autorem i współautorem książek Szef w roli coacha, Gen sprzedawcy, Lider sprzedaży, Szef w relacji z zespołem. Od ponad 20 lat pracuje jako trener sprzedaży. Szkolił w Polsce firmy z listy 100 największych. Specjalizuje się w szkoleniach w zakresie sprzedaży skierowanych do dla handlowców i szefów zespołów, pomaga sprzedawcom w aktywnym pozyskiwaniu klientów poprzez coaching i naukę w miejscu pracy. Odpowiada także za sprzedaż w swojej firmie szkoleniowej i codziennie zdobywa nowe, praktyczne doświadczenia.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK