REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na jakie postanowienia umowne należy uważać?

Strony mogą ustalić, który sąd będzie właściwy dla spraw z łączącego je stosunku prawnego.
Strony mogą ustalić, który sąd będzie właściwy dla spraw z łączącego je stosunku prawnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Problem umownej właściwości miejscowej sądu jest w zasadzie najczęściej poruszany w kontekście obrotu konsumenckiego. Niemniej jednak uwagę na takie zapisy powinny zwracać też osoby, co do których przepisy konsumenckie nie mają zastosowania. Dlaczego?

Przed zawarcie umowy należy ją najpierw uważnie przeczytać. To banalne stwierdzenie, ale jakże prawdziwe. Wprowadzenie przed dwoma dekadami zasady swobody umów ma ten skutek, że treść umowy może być bardzo różna. Zanim coś podpiszemy powinniśmy uprzednio ocenić, czy prawa i obowiązki jakie na siebie bierzemy nie będą dla nas niekorzystne.

REKLAMA

Jednym z zapisów, który mimo swojej niepozorności, może w istotny sposób utrudnić nam życie, jest postanowienie dotyczące umownej właściwości sądu. Dotyczy to tak obrotu konsumenckiego, jak i zwykłego.

Zobacz serwis: Umowy

Umowna właściwość sądu

Umowna właściwość sądu, czyli możliwość ustalenia w umowie przed jaki sąd będą kierowane roszczenia wynikające z umowy, jest dozwolona na mocy art. 46 Kodeksu postępowania cywilnego. Bardzo często taki zapis ma dość prostą formułę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Sądem właściwym dla roszczeń stron, wynikających z niniejszej umowy, będzie sąd …..”

REKLAMA

Postanowienie to jest niepozorne, a do tego w praktyce bardzo często uciążliwe z bardzo prostej przyczyny. Zawierając umowę większą uwagę zwracamy na zapisy dotyczące czy określenia właściwości przedmiotu umowy, ceny, czy też innych elementów. Mniejszą do takich kwestii jak właściwość sądu dla roszczeń wynikających z umowy. Któż bowiem (poza prawnikami) zakłada już przy zawieraniu umowy, że swoich praw będzie musiał dochodzić w sądzie?

Problem zaczyna się wtedy, gdy taka konieczność rzeczywiście zachodzi. Co z zapisem znajdującym się w umowie? Zawarcie takiej klauzuli w umowie oznacza, że sąd wskazany przez strony będzie jedynym właściwym sądem pod względem miejscowym.

Należy pamiętać o tym, że umowna właściwość dotyczy tylko miejsca, ale nie odnosi się do właściwości rzeczowej, która określa czy dana sprawa będzie rozpatrywana w pierwszej instancji w sądzie rejonowym, czy okręgowym.

W praktyce może to oznaczać, że trzeba będzie wnieść powództwo aż na drugim końcu kraju.

REKLAMA

Jan Kowalski, mieszkający w Warszawie, zawarł umowę z przedsiębiorstwem X z siedzibą w Rzeszowie. W umowie znalazła się klauzula, która przekazuje rozstrzyganie sporów sądowi właściwemu dla siedziby przedsiębiorcy. W takiej sytuacji ewentualne procesy dotyczące umowy toczyłyby się w Rzeszowie.
Niedozwolona klauzula umowna

W odniesieniu do konsumentów, sprawa jest jednak dużo prostsza. Stosowanie postanowień umownych, które mogą ograniczać lub utrudniać konsumentom sądowe dochodzenia praw jest w zasadzie wykluczone. Takie zapisy w treści umów są bowiem uznawane za niedozwolone klauzule umowne i nie mają wiążącej mocy prawnej. Co więcej przedsiębiorcy, którzy stosują takie klauzule mogą podlegać karze finansowej.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15%) [Wykaz producentów i leków]

    Dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15) [Wykaz producentów i leków]

    Min. Dziemianowicz-Bąk za skróceniem tygodnia pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu. MRPiPS ma wyniki pierwszych analiz

    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

    Protesty rolników 20 marca 2024 r. Wrocławski magistrat zakazał ich organizacji na terenie administracyjnym Wrocławia

    Jak poinformowano, wrocławski magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia. Chodzi o blokady planowane od środy 20 marca. Prezydent Wrocławia ocenił, że zagrażają one bezpieczeństwu mieszkańców i utrudniają ruch drogowy.

    Protesty rolników 20 marca. Utrudnienia w ruchu w całym kraju. 400 blokad. Które drogi będą nieprzejezdne? [MAPA]

    Na środę zapowiedziano Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2.

    REKLAMA

    Będzie więcej czasu na zakup i montaż silosów finansowanych z KPO

    Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy.

    Rząd: projekt ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społecznej [To nie są podwyżki]

    We wtorek rząd premiera Donalda Tuska zajmie się projektem ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społeczne

    "Portfel seniora, portfelem pełnym". Polityka senioralna jest priorytetem rządu – zapewnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

    Druga waloryzacja, podwyższenie zasiłku pogrzebowego i świadczenia honorowego – takie plany mają rządzący wobec seniorów.

    Z 36.000 zł do 57.000 zł wzrośnie dofinansowanie do utworzenia jednego miejsca w żłobku. Jeszcze w marcu wznowienie naboru do programu „Maluch plus”

    Jak poinformowała w poniedziałek w Olsztynie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska, jeszcze w marcu zostanie wznowiony nabór wniosków do programu „Maluch plus”. W województwie warmińsko-mazurskim jest obecnie 65 gmin, w których nie ma żadnej formy, przewidzianej przez ustawę, opieki nad dziećmi do 3. roku życia.

    REKLAMA

    Badania okresowe. Kto za nie zapłaci, gdy pracownik wykonał je w innej placówce niż ta, do której został skierowany?

    Koszty badań profilaktycznych wykonywanych przez pracownika ponosi pracodawca. Ale czy ma wpływ na to, ile za nie zapłaci, czy musi zwrócić każdą kwotę?

    Od kwietnia wraca 5 proc. VAT na żywność. Co podrożeje? [tabela]

    Od 1 kwietnia 2024 roku żywność znów będzie objęta 5% VAT. Za jakie produkty żywnościowe zapłacimy teraz więcej? Oto tabela z tymi produktami żywnościowymi.

    REKLAMA