| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > W jaki sposób zawrzeć umowę? (cz. 1)

W jaki sposób zawrzeć umowę? (cz. 1)

Sposoby zawierania umów zostały uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego. Wyróżniane są cztery sposoby zawarcia umowy: oferta, negocjacje, aukcja i przetarg.

Przyjęcie oferty

Przyjęcie oferty przez jej adresata następuje poprzez złożenie oświadczenia woli o przyjęciu oferty (najczęściej poprzez przesłanie potwierdzenia przyjęcia oferty). Przyjęcie oferty może nastąpić także w sposób dorozumiany m.in. poprzez milczenie bądź przystąpienie do wykonania umowy, które są często spotykane w stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami. Warto przy tym wskazać, że adresat przyjmując ofertę, akceptuje wszystkie warunki umowy zawarte w treści tej oferty. Przyjęcie oferty przez adresata z zastrzeżeniem zmian, stanowi nową ofertę. Jednakże w obrocie między przedsiębiorcami, dopuszczalne jest przyjęcie oferty z zastrzeżeniem zmian, które nie powodują istotnej zmiany jej treści - skutkuje to zawarciem umowy ze wskazanymi zastrzeżeniami.

Miejsce zawarcia umowy

Miejscem zawarcia umowy w trybie ofertowym, zgodnie z Kodeksem cywilnym,  jest miejsce otrzymania oświadczenia o przyjęciu oferty przez jej adresata. Chwila otrzymania takiego oświadczenia jest jednocześnie momentem zawarcia umowy.

Podsumowanie

Podsumowując, zawarcie umowy poprzez złożenie oferty i jej przyjęcie jest powszechnie stosowanym sposobem zawarcia umowy. W trybie tym strony w zasadzie nie negocjują warunków umowy, a do zawarcia umowy dochodzi poprzez złożenie oferty przez jedną stroną i jej przyjęcie przez drugą. Pozostałe przewidziane w Kodeksie cywilnym sposoby zawarcia umowy, takie jak negocjacje, aukcja oraz przetarg, przedstawione zostaną w naszej kolejnej publikacji.

Zobacz: Jak zawierać umowy ze spółką cywilną?

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK