| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Wybór prawa

Wybór prawa

Bardzo ważne jest przepisy jakiego prawa odnoszą się do danej umowy. Strony mogą o tym same zadecydować. Jeżeli natomiast nie wybiorą prawa w umowie wtedy zastosowanie mają przepisy ogólne z ustawy Prawo międzynarodowe prywatne.

Do każdej umowy mają zastosowanie przepisy konkretnego prawa. Jeżeli umowa zawierana jest przez Polaków i na terytorium RP wtedy zastosowanie mają przepisy polskiego kodeksu cywilnego.

Co jednak w wypadu gdy umowę o dzieło zawiera włoska osoba prawna z polskim przedsiębiorcą (obywatelem RP) na stale mieszkającym w Brukseli.

Wybór prawa

Spisując umowę strony mogą wybrać jakie prawo będzie odnosiło się do ich stosunku prawnego. Możliwość taka wynika zarówno z prawa wspólnotowego jak i z przepisów polskich ustaw.

Dlatego też często w końcowym punkcie umowy zamieszcza się informację następującej treści: „Do niniejszej umowy zastosowanie mają przepisy polskiego kodeksu cywilnego”

Warunki w umowie

W umowie można wybrać zarówno prawo, jakiego państwa będzie mieć zastosowanie do danej umowy, jak również jaki sąd będzie rozpatrywał ewentualne roszczenia wynikające z umowy.

Wybór sądu właściwego do rozpatrywania roszczeń wynikających z danej umowy nazywa się klauzulą prorogacyjną. Nie należy jednak mylić jej z klauzulą dopuszczającą wybór prawa przez strony.

Wybór prawa powinien być sporządzony na piśmie.

Co gdy strony się nie umówiły

Nie zawsze jednak strony zapiszą w umowie jakie prawo będzie miało zastosowanie do danej umowy. Co zatem w takim wypadku. Otóż jeżeli zobowiązanie ma charakter międzynarodowy, wtedy należy sięgnąć do ustawy prawo prywatne międzynarodowe. Oczywiście jeżeli umowa nie będzie miała żadnego związku z naszym krajem wtedy ustawy tej nie będziemy stosować.

Prawo międzynarodowe prywatne to ustawa z 1965 r. która określa właściwość prawa w stosunkach międzynarodowych.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie prawo stosować przy umowach międzynarodowych?
Jakie prawo stosować przy umowach międzynarodowych?

Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »