| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Kto jest konsumentem

Kto jest konsumentem

Kodeks cywilny zawiera definicję konsumenta. Jest to osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej bezpośrednio nie związanej z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Przed kim się chroni

Konsument chroniony jest w relacjach z przedsiębiorcą. Przepisów prawa konsumenckiego nie stosuje się nigdy w relacjach konsument-konsument.

Jakie przepisy chronią konsumenta

Konsumenta chronią następujące akty prawne:

  • Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie Kodeksu cywilnego – reguluje ona sprzedaż konsumencką oraz problem niezgodności towaru z umową;
  • Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny – ustawa ta jest poświęcona problematyce umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy oraz umów zawieranych na odległość;
  • Ustawa z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim- dotyczy ona udzielania kredytu konsumentom;
  • Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny- zawarte są w niej przepisy odnoszące się do problematyki klauzul niedozwolonych, zawiera również definicję konsumenta.

Warto znać swoje prawa jako konsumenta za nim zawrzemy jakąś umowę. Dlatego też zachęcam do zapoznania się ze stroną www.prawakonsumenta.wieszjak.pl.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konsument chroniony jest przed przedsiębiorcą.
Konsument chroniony jest przed przedsiębiorcą.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Śniady

Ma ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, logistyki, sprzedaży i marketingu. Specjalistka w zakresie organizowania polityki personalnej w nowo powstających firmach. Zdobywała doświadczenie w organizacjach w trakcie restrukturyzacji, przejęć, połączeń, rozpoczynania działalności i dynamicznego rozwoju, w różnych środowiskach i kulturach, a także systemach organizacyjnych. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Pełniła różnorodne funkcje zarządcze w działach personalnych w Europie i Azji, w firmach odnoszących rynkowe sukcesy: ORFE, Avon Cosmetics, Ving, World Bank, Wizz Air. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Wydziału Zarządzania Politechniki Charkowskiej na kierunku Organizacja i Zarządzanie. Dzięki swemu doświadczeniu doskonale rozumie biznesową funkcję HR, umiejętnie przekłada cele biznesowe na strategię personalną, efektywnie dostosowuje metodologię i wybór narzędzi do konkretnych zadań. Zawsze pozytywna wobec życia, posiada umiejętność wywierania pozytywnego i mobilizującego wpływu na innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK