| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Pokwitowanie

Zawarłem umowę o dzieło z księgowym. Miał sporządzić dla mnie bilans oczywiście za wynagrodzeniem. Zleceniobiorca stworzył bilans ja natomiast miałem zapłacić mu pieniądze. Chciałem aby zleceniobiorca wystawił mi pokwitowanie za zapłacone wynagrodzenie. On odmówił. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?  

Każdy dłużnik, który spełnia świadczenie może żądać od wierzyciela pokwitowania. Oznacza to, że dłużnik może ale nie musi żądać pokwitowania natomiast wierzyciel na wezwanie dłużnika musi wystawić pokwitowanie.

Koszty pokwitowania natomiast co do zasady ponosi dłużnik (choć oczywiście strony mogą umówić się inaczej).

W sytuacji wierzyciel odmawia pokwitowania, dłużnik nie musi spełniać świadczenia albo może je złożyć w depozycie sądowym.

Dlatego też może się Pan powstrzymać z zapłatą pieniędzy do czasu aż zleceniobiorca zdecyduje się na wystawienie pokwitowania.

Podstawa prawna: art. 462 Kodeksu cywilnego

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Każdy dłużnik, który spełnia świadczenie może żądać od wierzyciela pokwitowania.
Każdy dłużnik, który spełnia świadczenie może żądać od wierzyciela pokwitowania.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK