| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Samochód > Czy rękojmia za wady fizyczne częściowo idzie za rzeczą?

Czy rękojmia za wady fizyczne częściowo idzie za rzeczą?

Sąd Najwyższy uchwałą składu 7 sędziów podjął bardzo istotną uchwałę, mianowicie darowizna udziału we współwłasności rzeczy ruchomej przez jednego ze współwłaścicieli na rzecz drugiego powoduje – jeżeli umowa darowizny nie stanowi inaczej - przejście na obdarowanego uprawnienia do odstąpienia od umowy sprzedaży, na podstawie której doszło do nabycia współwłasności rzeczy (III CZP 64/15).

Uchwała ta jest o tyle istotna, że wprowadza pewien porządek, gdyż od lat istniały rozbieżności zarówno w orzecznictwie sądowym, jak i w doktrynie. Z całą pewnością jest dobrą i ważną informacją dla konsumentów.

Stan faktyczny

Ojciec z synem kupili wspólnie samochód. Po zawarciu przez nich umowy sprzedaży powstał oczywiście stosunek współwłasności rzeczy sprzedanej. Po ok. 6 miesiącach od zawarcia umowy sprzedaży została zawarta umowa darowizny, w której ojciec darował swój udział synowi. Na podstawie tej umowy rzecz stała się wyłączną własnością syna, który w styczniu 2013 r. odstąpił od umowy sprzedaży w całości. Wówczas zażądał zwrotu uiszczonej ceny oraz odszkodowania w zakresie ujemnego interesu umowy.

Zobacz też: Rękojmia czy gwarancja?

Stanowisko Sądu Okręgowego

Zdaniem SO powód jak najbardziej mógł skorzystać z prawa odstąpienia od umowy sprzedaży w zakresie przysługującego mu udziału. Wątpliwości SO wzbudził fakt czy powód miał prawo odstąpić od umowy sprzedaży samochodu w całości (czy darczyńca przeniósł na swojego syna – obdarowanego wynikające z rękojmi za wady rzeczy fizycznej uprawnienie do odstąpienia od umowy sprzedaży).

Stanowisko Sądu Najwyższego

SN uznał, że uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy są przypisane do osoby, a nie do rzeczy. Uchwała ta dotyczy sytuacji, w której to obdarowany jest korzystającym z praw. Zdaniem Sądu przejście uprawnień z rękojmi na następców prawnych na podstawie umowy (np. sprzedaży, zamiany, darowizny) może wynikać z uzgodnień z następnym nabywcą rzeczy. Ponadto SN stwierdził, że do przeniesienia uprawnień z rękojmi można stosować przepisy o przelewie. Zgodnie z art. 509 Kodeksu cywilnego można przelać nie tylko wierzytelność, ale również poszczególne uprawnienia, które się na nią składają. Przelew uprawnień z tytułu rękojmi z natury rzeczy nie może być dokonany bez przeniesienia własności rzeczy. Przelew bez przeniesienia własności mijałby się z celem.

Opracowano na podstawie Postanowienia SN z dnia 21.10.2015 r. (sygn. akt III CZP 64/15)

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy rękojmia za wady fizyczne częściowo idzie za rzeczą?
Czy rękojmia za wady fizyczne częściowo idzie za rzeczą?

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK