REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinna wyglądać umowa kupna – sprzedaży auta

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Jak powinna wyglądać umowa kupna – sprzedaży auta./ fot. Shutterstock
Jak powinna wyglądać umowa kupna – sprzedaży auta./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż samochodu dokonywana przez osobę fizyczną, musi zostać odpowiednio udokumentowana, najlepiej w formie umowy kupna – sprzedaży. Przepisy Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) nie określają konkretnej formy tej umowy jednak przyjmuje się, że powinna być sporządzona w formie pisemnej.

Umowa kupna-sprzedaży powinna być sporządzona, w co najmniej dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Przepisy k.c. nie wymagają formy pisemnej, co oznacza, że może być zawarta również w formie ustnej. Warto jednak zachować formę pisemną, ponieważ bywa to pomocne np. przy przerejestrowaniu samochodu na nowego właściciela.

REKLAMA

Umowa nie musi zostać wydrukowana – może zostać sporządzona odręcznie nawet na kawałku papieru. Wymóg jednobrzmiących egzemplarzy nie odnosi się do strony wizualnej umowy, chodzi tu o to by treść zawarta w obu egzemplarzach była taka sama. Każdy z egzemplarzy musi zawierać podpisy obu stron lub ich upoważnionych przedstawicieli.

Elementy umowy

W umowie sprzedawca przenosi własność samochodu na kupującego i zobowiązuje się także do jego wydania. Kupujący zaś zobowiązuje się do odebrania auta i zapłaty uzgodnionej ceny.

Sporządzenie umowy należy zacząć od określenia stron, czyli kupującego i sprzedającego (może być ich kilku). Stroną umowy może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna. W umowie należy podać następujące dane:

  • data sprzedaży auta;
  • w przypadku osób fizycznych – imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego,  PESEL;
  • w przypadku osoby prawnej – nazwa, adres siedziby, REGON;
  • przedmiot umowy czyli opis pojazdu – marka, model, rok produkcji, numer VIN (nadwozia), kolor, aktualny przebieg, numer rejestracyjny, pojemność silnika itp.
  • cenę pojazduokreślona liczbowo i słownie;
  • podpisy stron.

REKLAMA

Wskazując przedmiot umowy warto go opisać jak najdokładniej. W przypadku gdy auto posiada jakiś widoczny defekt, np. wgniecenie w bocznych drzwiach, warto o tym wspomnieć w opisie. Wskazane także jest zaznaczenie co jest sprzedawane wraz z samochodem np. dodatkowy komplet opon, kluczyków czy wyposażenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie podanie ceny pojazdu w umowie sprawia, że jest ona bezskuteczna. Samo jej podanie jest jednak niewystarczające – należy zaznaczyć także w jaki sposób zostanie dokonana zapłata (np. do rąk sprzedawcy, czy na wskazany rachunek bankowy).

Kluczowym elementem są także podpisy wszystkich stron na obu egzemplarzach umowy. Umowa może być także zawarta za pośrednictwem upoważnionego pełnomocnika – w takim wypadku podpis jest składany przez pełnomocnika.

Zadatek lub zaliczka

W umowie może znaleźć się także zapis o zadatku lub zaliczce, którą kupujący ma wnieść na poczet sprzedawcy. Nie należy mylić ze sobą tych dwóch pojęć ponieważ niosą ze sobą inne skutki prawne.

Zaliczka stanowi część ceny, która jest opłacana jeszcze przed wykonaniem umowy. Jeżeli umowa dojdzie do skutku to zaliczka jest zaliczana na poczet wynagrodzenia sprzedawcy. Jeżeli umowa nie dojdzie do skutku (nie ważne z jakiego powodu), zaliczka podlega zwrotowi, w takiej kwocie w jakiej została opłacona.

Zobacz też: Roszczenia z umowy o świadczenie usług

REKLAMA

Zadatek natomiast to pewna forma zabezpieczenia wykonania umowy. W przypadku gdy kupujący wnosi zadatek ma prawo oczekiwać, że umowa zostanie wykonana – jeżeli tak się stanie to zadatek będzie zaliczony na poczet wynagrodzenia sprzedawcy. Jeżeli natomiast do wykonania umowy niedojdzie bo np. sprzedawca sprzedał pojazd komuś innemu, kupujący, który wniósł zadatek może ubiegać się o zwrot zadatku w podwójnej wysokości.

Lepszym zabezpieczeniem jest więc zadatek, ponieważ sprzedawcy nie opłaca się nie wykonywać umowy, a kupujący chce wykonać umowę ponieważ inaczej straci zadatek. Należy jednak pamiętać o tym by wyraźnie zaznaczyć w umowie, że suma przekazywana przy zawarciu tej umowy stanowi zadatek.

Wpis o zapoznaniu się ze stanem pojazdu

W umowach kupna-sprzedaży samochodu często znajduje się wpis o zapoznaniu się ze stanem pojazdu. Brzmi on mniej więcej tak: sprzedający oświadcza, że pojazd nie ma wad technicznych, które są mu znane i o których nie powiadomił Kupującego, a Kupujący potwierdza znajomość stanu technicznego pojazdu.

Wpis ten nie wyłącza odpowiedzialności sprzedającego za wady specjalnie ukryte. Jeżeli nie wyłączono w umowie odpowiedzialności z tytułu rękojmi, kupujący może od razu albo odstąpić od umowy albo żądać obniżenia ceny.

Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA