| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy w firmie > Jakie prawa i obowiązki przysługują poręczycielowi?

Jakie prawa i obowiązki przysługują poręczycielowi?

Istota poręczenia opiera się na zobowiązaniu poręczyciela wobec wierzyciela do spłacenia długu na wypadek, gdyby pożyczkobiorca tego nie zrobił. Poręczyciel przyjmuje na siebie wszystkie skutki prawne idące za poręczeniem pożyczki.

Poręczenie zawierane jest w formie umowy, której stronami są pożyczkodawca i poręczyciel. O zawarciu umowy nie musi wiedzieć pożyczkobiorca, jednak najczęściej to dłużnik stara się o poręczyciela. Najważniejszymi elementami do określenia w umowie są osoba dłużnika oraz dług, który jest poręczany.

W umowie określa się czy poręczenie dotyczy wyłącznie zobowiązania głównego, czy również świadczeń ubocznych np. odsetek.

Umowa poręczenia powinna zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności i tylko w takiej formie jest ważna.

Poręczyciel staje się współdłużnikiem solidarnym, jednak w umowie można zastrzec, że poręczyciel będzie zobowiązany do spłaty długu dopiero po bezskutecznej egzekucji z majątku pożyczkobiorcy.

Poręczyciel może odpowiadać tylko do ograniczonej części długu. Ograniczenie takie, by było w mocy, musi nastąpić z góry w umowie. Poręczyciel może korzystać z takich samych zarzutów co dłużnik. Może on nawet potrącić wierzytelności przysługujące dłużnikowi względem wierzyciela.

Poręczyciel powinien niezwłocznie zawiadomić dłużnika, jeżeli spłacił dług, za który poręczał. Jeżeli tego nie dokona i dłużnik również spłaci dług, będzie on mógł żądać od poręczyciela zwrotu tego co zapłacił.

Zobacz: Poręczenie długu

Poręczenie może być ograniczone w czasie. Oznacza to, że poręczyciel bierze odpowiedzialność za spłatę kredytu tylko na okres zawarty w umowie poręczenia. Zastrzeżenie terminu powinno być dokonane na piśmie pod rygorem nieważności. Poręczyć można zarówno dług istniejący w chwili zawarcia umowy, jak również dług przyszły. Przy poręczeniu długu przyszłego – można to uczynić, ale wyłącznie do wysokości z góry oznaczonej.

Wierzyciel powinien niezwłocznie zawiadomić poręczyciela, jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia. Jeśli tego nie uczyni odpowiada wobec poręczyciela za szkodę na zasadach ogólnych określonych w Kodeksie cywilnym. Obowiązek powiadomienia umożliwia poręczycielowi odpowiednie zareagowanie w odpowiednim czasie.

Dłużnik, za którego zgodą zostało zawarte poręczenie, powinien niezwłocznie zawiadomić poręczyciela o wykonaniu zobowiązania. Gdyby tego nie dokonał, a poręczyciel zaspokoiłby wierzyciela, musiałby zwrócić poręczycielowi to, co zapłacił on wierzycielowi. 

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK