REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa pożyczki z przewłaszczeniem na zabezpieczenie - WZÓR

Piotr Chmiel

REKLAMA

Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest sposobem zabezpieczenia roszczeń wierzyciela wynikających z umowy pożyczki. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

REKLAMA


UMOWA POŻYCZKI Z PRZEWŁASZCZENIEM

NA ZABEZPIECZENIE

zawarta w dniu ....................... r. w ........................., pomiędzy:

............................................. z siedzibą w .................................... zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym w ....................................... Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS ............................,

reprezentowaną przez:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

...........................................,

..........................................., zwanym dalej Pożyczkodawcą lub Bankiem,


a

............................................. z siedzibą w .................................... zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym w ....................................... Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS ............................,

reprezentowaną przez:

...........................................,

..........................................., zwanym dalej Pożyczkobiorcą.


§ 1

1. Pożyczkodawca udziela Pożyczkobiorcy pożyczki pieniężnej w kwocie ....................... (słownie ...............................) złotych.

2. Kwota pożyczki, o której mowa w ust. 1 odpowiada równowartości ................... euro według kursu kupna euro w NBP na dzień podpisania niniejszej umowy.

3. Poprzez podpisanie niniejszej umowy, Pożyczkobiorca kwituje równocześnie odbiór pożyczki, o której mowa w ust. 1.

§ 2

1. Pożyczkobiorca zobowiązuje się zwrócić kwotę pożyczki w terminie ........................... .

2. Kwota zwrotu powinna odpowiadać równowartości w walucie polskiej kwoty, o której mowa w § 1 ust. 2 według kursu kupna euro w NBP,  na dzień zwrotu pożyczki, z uwzględnieniem oprocentowania, o którym mowa w ust.3.

3. Oprocentowanie pożyczki wynosi .....% w skali roku i ma ono charakter stały.

4. Za dzień zapłaty strony uważać będą datę uznania wpływu środków na konto Pożyczkodawcy.

5. Zwłoka w zapłacie skutkować będzie naliczaniem odsetek umownych w wysokości 3-krotności ustawowej stopy odsetek.

§ 3

Pożyczkodawca zobowiązuje się zapłacić z własnych środków podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia niniejszej umowy, według obowiązującej stawki.

§ 4

1. W celu zabezpieczenia wierzytelności Banku z tytułu udzielonej pożyczki, Pożyczkobiorca przenosi na Bank własność następujących rzeczy ruchomych:

a) ................................................ – o  wartości netto .................... (słownie: ..................................................................... złotych),

b) ................................................ – o  wartości netto .................... (słownie: ..................................................................... złotych),

c) ................................................. – o  wartości netto .................... (słownie: ..................................................................... złotych),

zwane dalej „przewłaszczonymi rzeczami”.

REKLAMA

2. Pożyczkobiorca  oświadcza, że przewłaszczane rzeczy określone w ust.1 stanowią jego wyłączną własność, znajdują się w jego posiadaniu, nie są obciążone prawami osób trzecich, jednocześnie oświadcza, że rozporządzanie nimi przez niego nie podlega żadnym ograniczeniom ustawowym lub umownym.

3. Na postawie art. 97 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. –  Prawo bankowe (Dz.U. z 1997 r. Nr 140, poz. 939) Pożyczkobiorca poddaje się egzekucji wydania rzeczy będącej przedmiotem przewłaszczenia na pierwsze żądanie Banku, celem pełnego zaspokojenia wierzytelności Banku zgodnie z warunkami niniejszej umowy.

§ 5

1. Bank zobowiązuje się do niezbywania i niedociążania przewłaszczonych rzeczy do upływu terminu spłaty pożyczki, określonego w § 2 ust. 2, z zastrzeżeniem postanowień § 8.

2. Bank zobowiązuje się do korzystania z praw własności nabytych rzeczy w sposób nie wykraczający poza granice uzasadnione zabezpieczeniem udzielonego kredytu.

§ 6

1. Pożyczkobiorca zatrzymuje przewłaszczone rzeczy w swoim władaniu w charakterze biorącego w użyczenie. Może on ich używać wyłącznie w sposób odpowiadający ich właściwościom i zgodnie z przeznaczeniem, w sposób wykluczający utratę ich wartości ponad normalne zużycie eksploatacyjne.

2. Pożyczkobiorca jest odpowiedzialny wobec Banku za zachowanie rzeczy w należytym stanie, umożliwiającym zaspokojenie z niej roszczeń Banku.

3. Pożyczkobiorca ma prawo do pobierania pożytków cywilnych i prawnych z przewłaszczonych rzeczy.

4. Bez zgody Banku Pożyczkobiorca nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania oraz nie może jej sprzedawać ani obciążać.

5. Pożyczkobiorca ponosi wszelkie koszty i ciężary, w tym publicznoprawne, związane z posiadaniem przewłaszczonych rzeczy.

6. Pożyczkobiorca zobowiązuje się umożliwić Bankowi, na każde jego żądanie, zbadanie stanu przedmiotu przewłaszczenia, pod rygorem wypowiedzenia kredytu.

7. Pożyczkobiorca zobowiązany jest do ubezpieczenia przewłaszczonych rzeczy od wszelkich ryzyk.

§ 7

Jeżeli pożyczka wraz z odsetkami, prowizją i innymi kosztami Banku zostanie spłacona w terminie określonym w § 2 ust. 1, Bank zobowiązuje się do zwrotnego przeniesienia własności przewłaszczonych rzeczy na Pożyczkobiorcę, w terminie siedmiu dni  od dnia spłaty kredytu.

§ 8

1. W przypadku niespłacenia pożyczki w terminie, o którym mowa w § 2 ust. 1, Bank może wezwać pisemnie Pożyczkobiorcę do wydania przedmiotu przewłaszczenia w ciągu siedmiu dni od dnia otrzymania wezwania.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 Bank może zażądać wydania tylko niektórych rzeczy przewłaszczonych według swego uznania i wyboru.

REKLAMA

3. Podjęcie przez Bank decyzji o sprzedaży rzeczy przewłaszczonej powoduje wygaśnięcie zobowiązania Pożyczkobiorcy z tytułu nie spłaconej pożyczki wraz ze wszelkimi należnościami ubocznymi z nią związanymi, do wysokości ceny uzyskanej w wyniku sprzedaży rzeczy przewłaszczonej w drodze publicznej licytacji lub przetargu. Bank zalicza otrzymane ze sprzedaży środki pieniężne w pierwszej kolejności na poczet należności ubocznych.

4. W przypadku zaspokojenia jedynie należności ubocznych i części kwoty pożyczki, odsetki i pozostałe koszty naliczane są stosownie do postanowień § 2 ust. 3 od kwoty niezaspokojonej części pożyczki.

5. W przypadku uzyskania w wyniku przeprowadzonego przetargu nadwyżki otrzymanych środków pieniężnych nad wartością zadłużenia na dzień przeprowadzenia przetargu, Bank zobowiązany jest zwrócić Pożyczkobiorcy w ciągu trzech dni od dnia otrzymania środków ze sprzedaży przewłaszczonych rzeczy.

§ 9

1. Pożyczkodawca ma prawo wypowiedzieć niniejszą umowę, gdy z powodu złego stanu majątkowego Pożyczkobiorcy będzie wątpliwe, czy pożyczka zostanie zwrócona. W tym przypadku Pożyczkodawcy przysługuje prawo żądania natychmiastowego zwrotu całej sumy pożyczki wraz z bieżącymi i z zaległymi odsetkami.

2. Pożyczkobiorca może rozwiązać umowę z dwutygodniowym wypowiedzeniem. W tym przypadku spłata pożyczki wraz z odsetkami powinna nastąpić ostatniego dnia terminu wypowiedzenia.

3. W sytuacji, o której mowa w ust. 1 i ust. 2, Bank zobowiązany jest dokonać zwrotnego przeniesienia własności przewłaszczonych rzeczy na Pożyczkobiorcę, w terminie 7 dni od dnia zwrotu kwoty pożyczki, wraz z należnymi odsetkami i innymi kosztami Banku.

§ 10

Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej, pod rygorem nieważności.

§ 11

W zakresie nie uregulowanym niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.

§ 12

Wszelkie spory wynikające z niniejszej umowy rozstrzyga sąd właściwy ze względu na siedzibę Banku.

§ 13

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.



.........................................          ...........................................
             Pożyczkodawca                   Pożyczkobiorca

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA