| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy w internecie > Co zrobić, gdy niepełnoletnie dziecko zarejestrowało się w płatnym serwisie internetowym

Co zrobić, gdy niepełnoletnie dziecko zarejestrowało się w płatnym serwisie internetowym

Mój czternastoletni syn zarejestrował się w pewnym serwisie internetowym. Po dwóch tygodniach do domu przyszedł rachunek za korzystanie z tego serwisu. Co mam zrobić?

Rejestracja w płatnym serwisie wiąże się z zawarciem umowy z przedsiębiorcą. Przeważnie może to być umowa dotycząca świadczenia usług. W powyższym przypadku jedną ze stron jest małoletni, mający ograniczoną zdolność do czynności prawnej. Oznacza to, że dla ważności takiej umowy konieczne będzie jej potwierdzenie przez przedstawiciela ustawowego, czyli przeważnie rodzica.

Brak takiego potwierdzenia będzie oznaczał nieważność umowy, a zatem brak konieczności uiszczania opłaty. Jeżeli jednak poprzez działania małoletniego właściciel serwisu poniósł szkodę, będzie on mógł domagać się odszkodowania.

Rodzic musi potwierdzić ważność umowy

W przedstawionym przypadku mamy do czynienia z zawarciem umowy przez niepełnoletniego, który z racji wieku (14 lat) ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Zgodnie bowiem z art. 15 Kodeksu cywilnego mają ją małoletni powyżej 13. roku życia.

POBIERZ WZÓR: Odstąpienie od umowy z serwisem internetowym

Gdy sama umowa została zawarta przez małoletniego bez wiedzy przedstawiciela ustawowego to dla jej ważności będzie konieczne potwierdzenie umowy przez tego przedstawiciela. Jeżeli tego nie uczyni wtedy też sama umowa będzie nieważna, a zatem żądania przedsiębiorcy do uiszczenia opłat za korzystanie z serwisu nie będą miały żadnych podstaw w prawie. Wynika to z art. 18 Kodeksu cywilnego.

Właściciel serwisu może wyznaczyć przedstawicielowi odpowiedni termin do potwierdzenia umowy, po upływie którego staje się wolna od swoich zobowiązań.

Co można zrobić

Najprawdopodobniej przy zawarciu umowy właściciel płatnego serwisu nie wiedział, iż drugą stroną jest niepełnoletni, stąd też wynika przysłanie rachunku. Najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z przedsiębiorcą i wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

Zobacz również serwis: Firma

Jeżeli nadal będzie on popierał swoje roszczenia dotyczące zapłaty rachunku, wtedy też prawdopodobnie nie obędzie bez sprawy w sądzie. Sprawę może założyć również sam przedstawiciel ustawowy, wytaczając powództwo o stwierdzenie nieważności umowy na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego. W takim przypadku trzeba się powołać na fakt zawarcia umowy przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnej oraz brak potwierdzenia umowy przez przedstawiciela ustawowego.

Jeżeli przedstawiciel ustawowy nie potwierdzi umowy zawartej przez osobę mającą ograniczoną zdolność do czynności prawnej to umowa ta będzie nieważna.

Zobacz również serwis: W sądzie

Odszkodowanie

W określonych sytuacjach przedsiębiorca będzie miał prawo domagać się odszkodowania, jeżeli do zawarcia umowy doszło poprzez podanie przez małoletniego nieprawdziwych informacji, w związku z czym przedsiębiorca poniósł określone szkody. Nieprawdziwe informacje mogą dotyczyć np. wieku.

Przy zawieraniu umowy małoletni musiał potwierdzić, iż jest pełnoletni.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dylewska

Prawnik w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »