| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy w internecie > Jak rozwiązać umowę z serwisem internetowym?

Jak rozwiązać umowę z serwisem internetowym?

Rejestracja w serwisie internetowym to zawarcie umowy. Jest to umowa zawierana na odległość, co oznacza, że można od niej odstąpić w terminie 10 dni od daty zawarcia. Jeżeli przedsiębiorca nie przekaże nam określonych informacji, okres ten może się wydłużyć nawet do 3 miesięcy.

10-dniowy termin, przewidziany na odstąpienie, ulegnie wydłużeniu, jeżeli przedsiębiorca najpóźniej w chwili zawarcia umowy nie przekaże nam drogą elektroniczną określonych informacji. Zgodnie z art. 9 w/wym. ustawy konsument powinien być poinformowany o:

1) imieniu i nazwisku (nazwie), adresie zamieszkania (siedziby) przedsiębiorcy oraz organie, który zarejestrował działalność gospodarczą przedsiębiorcy, a także numerze, pod którym przedsiębiorca został zarejestrowany,
2) istotnych właściwościach świadczenia i jego przedmiotu,
3) cenie lub wynagrodzeniu obejmujących wszystkie ich składniki, a w szczególności cła i podatki,
4) zasadach zapłaty ceny lub wynagrodzenia,
5) kosztach oraz terminie i sposobie dostawy,
6) prawie odstąpienia od umowy w terminie dziesięciu dni, ze wskazaniem wyjątków, o których mowa w art. 10 ust. 3,
7) kosztach wynikających z korzystania ze środków porozumiewania się na odległość, jeżeli są one skalkulowane inaczej niż wedle normalnej taryfy,
8) terminie, w jakim oferta lub informacja o cenie albo wynagrodzeniu mają charakter wiążący,
9) minimalnym okresie, na jaki ma być zawarta umowa o świadczenia ciągłe lub okresowe,
10) miejscu i sposobie składania reklamacji,
11) prawie wypowiedzenia umowy, o którym mowa w art. 8 ust. 3.

W sytuacji, gdy konsument nie otrzyma takiej informacji, termin na odstąpienie nie zaczyna swoje biegu a od umowy można odstąpić maksymalnie do 3 miesięcy od daty zawarcia umowy.

Odstąpienie od umowy jest możliwe, jeżeli nie ściągaliśmy plików, czyli nie korzystaliśmy ze świadczonej usługi.

POBIERZ WZÓR: Odstąpienie od umowy zawartej na odległość w terminie 3 miesięcy

Zobacz serwis: Konsument w sieci

Jeszcze inaczej będzie się kształtowała sytuacja w przypadku, gdy umowę z serwisem zawarł małoletni.

Gdy sama umowa została zawarta przez małoletniego bez wiedzy przedstawiciela ustawowego to dla jej ważności będzie konieczne potwierdzenie umowy przez tego przedstawiciela. Jeżeli tego nie uczyni wtedy też sama umowa będzie nieważna, a zatem żądania przedsiębiorcy do uiszczenia opłat za korzystanie z serwisu nie będą miały żadnych podstaw w prawie. Wynika to z art. 18 Kodeksu cywilnego.

Potwierdzić można jedynie umowę zawartą przez małoletniego który ukończył 13. rok życia. Małoletni poniżej tego wieku nie może zawrzeć umowy w ogóle.

W określonych sytuacjach przedsiębiorca będzie miał prawo domagać się odszkodowania, jeżeli do zawarcia umowy doszło poprzez podanie przez małoletniego nieprawdziwych informacji, w związku z czym przedsiębiorca poniósł określone szkody. Nieprawdziwe informacje mogą dotyczyć np. wieku.

Zobacz serwis: Małoletni

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »