| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Gdy usługa zostanie niewłaściwie wykonana

Gdy usługa zostanie niewłaściwie wykonana

Przy zawieraniu umów dotyczących wykonania usług nie zastanawiamy się co w sytuacji, gdy dana usługa zostanie źle wykonana. Sprawdź jakie prawa przysługują w takiej sytuacji.

Jakie roszczenia przy umowie o dzieło?

W przypadku umowy o dzieło zamawiający w przypadku wadliwego wykonania ma możliwość domagać się usunięcia wad. W tym celu wyznacza wykonawcy odpowiedni termin z zastrzeżenie, że po jego bezskutecznym upływie może odmówić przyjęcia naprawy.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Jeżeli wykonawca wad nie usunie, wtedy też zamawiający może od umowy ustąpić, jeżeli wady są istotne. Jeżeli istotne nie są może domagać się odpowiedniego obniżenia wynagrodzenia, jakie musi zapłacić.

Oprócz tego zamawiający ma jeszcze możliwość kontroli w trakcie wykonania umowy. Zgodnie z art. 635 Kodeksu cywilnego jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończenie tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.

Oprócz tego może on również wzywać wykonawcę do zmiany sposobu wykonania dzieła, jeżeli dotychczasowy jest wadliwy (art. 636 Kodeksu cywilnego).

Jan zawarł umowę o montaż dachu. W trakcie wykonywania umowy zauważył, że wykonawca nie używa materiałów ocieplających. Na podstawie art. 636 KC Jan wezwał go do zmiany sposobu wykonania, z zastrzeżeniem że po upływie terminu wyznaczonego odstąpi od umowy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK