| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Gdy mechanik żąda większego wynagrodzenia

Gdy mechanik żąda większego wynagrodzenia

Mechanik nie może żądać wyższego wynagrodzenia za dodatkową naprawę, którą wykonał bez zgody zamawiającego. Dla bezpieczeństwa warto zawsze sporządzić pisemną umowę.

W praktyce bardzo częstym problemem z jakim stykają się właściciele zepsutych samochodów, jest wzrost kosztów naprawy.

„Oddałem samochód do naprawy, którą mechanik początkowo wycenił na 3 tys. zł. Przy odbieraniu samochodu zażądał jednak aż o 2 tys. zł więcej. Mówi, że nie odda mi samochodu dopóki nie zapłacę. Co robić?” takie historie słyszała większość kierowców. Tylko czy takie zachowanie mechanika jest zgodne z prawem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W określonych sytuacjach rzeczywiście wykonawca dzieła będzie mógł domagać się podwyższenia wynagrodzenia. Nigdy jednak, gdy dodatkowe prace wykona bez zgody zamawiającego.

Dodatkowe prace przy wykonaniu napraw nie mogą być dokonane bez zgody zamawiającego.

Zobacz również serwis: Umowy dotyczące pracy i usług

Wynagrodzenie

Z sytuacji opisanej powyżej wynika jeszcze jednak kwestia, a mianowicie problem wynagrodzenia. Umowa o dzieło zna dwa sposoby określenia wynagrodzenia: ryczałtowe i kosztorysowe. Jest to kwestia o tyle istotna, że podwyższenie kwoty należnej wykonawcy w pierwszym przypadku jest ograniczone jedynie do wyjątkowych sytuacji. Tylko przy nieprzewidywalnej zmianie stosunku, która spowoduje, że utrzymanie wynagrodzenia groziłoby wykonawcy rażącą stratą.

Wynagrodzenie ryczałtowe określa konkretnie wysokość sumy, jaka będzie się należała za wykonanie dzieła.

Za wykonanie dzieła zamawiający zapłaci 5 tys. zł.

Podwyższenie wynagrodzenia

Drugim sposobem określenia zapłaty jest ustalenie wynagrodzenia w sposób kosztorysowy, czyli na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów. W odróżnieniu od wynagrodzenia ryczałtowego, wynagrodzenie kosztorysowe może ulec zwiększeniu.

Co jednak istotne, jak wynika z art. 630 ust. 2 Kodeksu cywilnego przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania zgody zamawiającego.

Ponadto uprawnienie do żądania wyższego wynagrodzenia zależy od tego, kto dokonał zestawienia planowanych prac. Jeżeli był to przyjmujący zamówienie, to podwyższenia może żądać tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności prac dodatkowych. Oczywiście wyższego wynagrodzenie uzyska tylko wtedy, gdy uzyskał zgodę na te pracy zamawiającego.

Dodatkowe wynagrodzenie nie dla wszystkich

Z powyższej analizy wynika jedno. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy oddajemy samochód do naprawy, a przy odbiorze mechanik informuje nas, że wzrosła wysokość wynagrodzenia.

Zobacz również: Czy warto zawierać pisemną umowę z mechanikiem?

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »