| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Czy osoba trzecia może wykonywać umowę zlecenia?

Czy osoba trzecia może wykonywać umowę zlecenia?

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania na rzecz dającego zlecenie dokonać określoną czynność prawną. Co jednak w wypadku gdy przyjmujący zlecenie nie może wykonać swojej pracy. Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w przepisach kodeksu cywilnego.

Kodeks cywilny stara się jak najdokładniej uregulować umowę zlecenia. W jednym ze swoich przepisów przewidział co się dzieje w wypadku gdy przyjmujący zlecenie nie może go wykonać.

Osobiste wykonanie

Kodeks cywilny nakłada na przyjmującego zlecenie obowiązek osobistego wykonania powierzonych mu czynności. Dający zlecenie wybierając swojego kontrahenta kieruje się różnymi względami (w tym renomą i doświadczenie) dlatego też zakłada się, że chciałby aby przez niego wybrana osoba osobiście wykonywała powierzone jej czynności.

Z tych też względów kodeks cywilny, w art. 737, zabrania przyjmującemu zlecenie powierzania czynności zlecenia osobie trzeciej.

W umowie

Przepis o zakazie powierzania czynności osobom trzecim ma jednak charakter dyspozytywny. Oznacza to, że strony mogą zmienić jego treść przez stosowny zapis umowny.

Jeżeli zatem dającemu zlecenie nie zależy na osobistym wykonywaniu czynności przez przyjmującego zlecenie może zawrzeć stosowny zapis w umowie łączącej strony. Klauzula taka może mieć następujące brzmienie: Dający zlecenie zezwala przyjmującemu zlecenie na powierzenie wykonywania czynności osobie trzeciej.

Dający zlecenie, zgodnie z zasadą swobody umów, może wskazać w umowie osoby, którym przyjmujący zlecenie będzie mógł powierzyć czynności.

Choroba i inne wypadki losowe

Co jednak w wypadku gdy strony nie zgodziły się w umowie na zmianę osoby wykonującej czynności a przyjmujący zlecenie ciężko zachorował. W takiej sytuacji, zgodnie z przepisem prawa, przyjmujący zlecenie może powierzyć wykonanie czynności innej osobie.

Kodeks mówi o sytuacjach w których przyjmujący zlecenie zmuszony jest okolicznościami do powierzenia czynności innej osobie. Do tego typu okoliczności możemy zaliczyć nie tylko chorobę ale również:

  • klęskę żywiołową,
  • śmierć bliskiej osoby,
  • chorobę bliskiej osoby,

Obowiązki przyjmującego zlecenie

Powierzając czynności innej osobie przyjmujący zlecenie zobowiązany jest poinformować o tym bez zbędnej zwłoki dającego zlecenie. Zawiadamiając dającego zlecenie powinien on wskazać jednocześnie dane osobowe oraz adres osoby trzeciej.

Odpowiedzialność

Zastępca odpowiedzialny jest za wykonanie zlecenia także względem dającego zlecenie.?

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »