| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Co się dzieje w wypadku śmierci zleceniodawcy?

Co się dzieje w wypadku śmierci zleceniodawcy?

Każda ze stron umowy może umrzeć. Śmierć jest czym naturalnym. Dlatego też ustawodawca licząc się z nią stworzył specjalne przepisy o odnoszące się do dalszych losów umowy po śmierci jednej ze stron.

Ustawodawca przewidując, że jedna ze stron umowy zlecenia może umrzeć wprowadził do kodeksu cywilnego przepisy art. 747-748.

Śmierć zleceniodawcy

W braku odmiennej umowy zlecenie nie wygasa ani wskutek śmierci dającego zlecenie, ani wskutek utraty przez niego zdolności do czynności prawnych. Oczywiście strony w umowie mogą zawrzeć odmienny zapis. Mogą one stwierdzić, że w wypadku gdy zleceniodawca umrze umowa wygaśnie.

W miejsce zmarłego zleceniodawcy wchodzą jego następcy prawni a więc spadkobiercy.

Utrata zdolności do czynności prawnych następuje w wyniku orzeczenia sadowego o ubezwłasnowolnieniu. Za osobę ubezwłasnowolnioną działa opiekun (w wypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego) lub kurator (w wypadku ubezwłasnowolnienia częściowego).

Jeżeli jednak strony w umowie postanowią, że zlecenie wygasa na skutek śmierci dającego zlecenie, przyjmujący zlecenie powinien, gdyby z przerwania powierzonych mu czynności mogła wyniknąć szkoda, prowadzić te czynności nadal, dopóki spadkobierca albo przedstawiciel ustawowy dającego zlecenie nie będzie mógł zarządzić inaczej.

Śmierć przyjmującego zlecenie

W braku odmiennej umowy zlecenie wygasa wskutek śmierci przyjmującego zlecenie albo wskutek utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych.

Jak zatem widać odmiennie uregulowana jest sytuacja, w której umiera zleceniobiorca. Wynika to z tego, że zleceniobiorca powinien samemu wykonywać powierzone mu obowiązki. Nie może się posiłkować innymi osobami oraz powierzać innym wykonywania przewidzianych umową zlecenia czynności.

Oczywiście strony w samej umowie mogą odmiennie uregulować kwestię śmierci zleceniobiorcy.

Przyjmujący zlecenie może także utracić zdolność do czynności prawnych. Utrata zdolności do czynności prawnych następuje w wyniku orzeczenia sądu. Przepisy kodeksu cywilnego wyróżniają ubezwłasnowolnienie całkowite (ubezwłasnowolniony nie ma wtedy zdolności do czynności prawnych) oraz ubezwłasnowolnienie częściowe ( ubezwłasnowolniony ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych) Za osobę ubezwłasnowolnioną działa opiekun (w wypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego) lub kurator ( w wypadku ubezwłasnowolnienia częściowego).Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK