| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Co się dzieje w wypadku śmierci zleceniodawcy?

Co się dzieje w wypadku śmierci zleceniodawcy?

Każda ze stron umowy może umrzeć. Śmierć jest czym naturalnym. Dlatego też ustawodawca licząc się z nią stworzył specjalne przepisy o odnoszące się do dalszych losów umowy po śmierci jednej ze stron.

Ustawodawca przewidując, że jedna ze stron umowy zlecenia może umrzeć wprowadził do kodeksu cywilnego przepisy art. 747-748.

Śmierć zleceniodawcy

W braku odmiennej umowy zlecenie nie wygasa ani wskutek śmierci dającego zlecenie, ani wskutek utraty przez niego zdolności do czynności prawnych. Oczywiście strony w umowie mogą zawrzeć odmienny zapis. Mogą one stwierdzić, że w wypadku gdy zleceniodawca umrze umowa wygaśnie.

W miejsce zmarłego zleceniodawcy wchodzą jego następcy prawni a więc spadkobiercy.

Utrata zdolności do czynności prawnych następuje w wyniku orzeczenia sadowego o ubezwłasnowolnieniu. Za osobę ubezwłasnowolnioną działa opiekun (w wypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego) lub kurator (w wypadku ubezwłasnowolnienia częściowego).

Jeżeli jednak strony w umowie postanowią, że zlecenie wygasa na skutek śmierci dającego zlecenie, przyjmujący zlecenie powinien, gdyby z przerwania powierzonych mu czynności mogła wyniknąć szkoda, prowadzić te czynności nadal, dopóki spadkobierca albo przedstawiciel ustawowy dającego zlecenie nie będzie mógł zarządzić inaczej.

Śmierć przyjmującego zlecenie

W braku odmiennej umowy zlecenie wygasa wskutek śmierci przyjmującego zlecenie albo wskutek utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych.

Jak zatem widać odmiennie uregulowana jest sytuacja, w której umiera zleceniobiorca. Wynika to z tego, że zleceniobiorca powinien samemu wykonywać powierzone mu obowiązki. Nie może się posiłkować innymi osobami oraz powierzać innym wykonywania przewidzianych umową zlecenia czynności.

Oczywiście strony w samej umowie mogą odmiennie uregulować kwestię śmierci zleceniobiorcy.

Przyjmujący zlecenie może także utracić zdolność do czynności prawnych. Utrata zdolności do czynności prawnych następuje w wyniku orzeczenia sądu. Przepisy kodeksu cywilnego wyróżniają ubezwłasnowolnienie całkowite (ubezwłasnowolniony nie ma wtedy zdolności do czynności prawnych) oraz ubezwłasnowolnienie częściowe ( ubezwłasnowolniony ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych) Za osobę ubezwłasnowolnioną działa opiekun (w wypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego) lub kurator ( w wypadku ubezwłasnowolnienia częściowego).Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »