| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > Z jakimi roszczeniami udać się do e-sądu?

Z jakimi roszczeniami udać się do e-sądu?

Funkcjonujący w Polsce e-sąd daje możliwość rozpatrzenia prostych spraw o zapłatę. Dochodzenie roszczeń za pośrednictwem e-sądu jest dobrowolne.

E-sąd, rozpatrujący sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym, rozpoczął swoje działanie 1 stycznia 2010 roku. Przewidziane jest dla roszczeń pieniężnych dochodzonych w trybie przepisów 505(28) do art. 505(37) Kodeksu postępowania cywilnego. Elektroniczne postępowanie upominawcze zostało wprowadzone jako odrębne postępowanie, mające charakter wezwania do zapłaty w sprawach, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Rodzaje spraw

Postępowanie elektroniczne ma olbrzymie znaczenie zwłaszcza dla dostawców takich masowych usług jak światło, usługi telekomunikacyjne. Elektroniczne postępowanie upominawcze daje im możliwość dochodzenia roszczeń od swoich klientów bez konieczności składania pozwu w miejscu zamieszkania dłużnika.

W tym postępowaniu rozpatrywane są najprostsze sprawy cywilne, kiedy dług pozwanego nie budzi wątpliwości i z reguły dokumentują go rachunki i faktury.  Postępowanie to ma charakter dobrowolny, gdyż roszczeń w podobnych sprawach można także dochodzić w sposób tradycyjny wnosząc pozew do sądu. Jednakże wtedy pozew należy złożyć w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika, podczas gdy w e-sądzie pozwy trafiają do jednego sądu, funkcję którego pełni XVI wydział Sądu Rejonowego w Lublinie.

W e-sądzie są rozpatrywane z całej Polski najprostsze pozwy o zapłatę w trybie upominawczym. Postępowanie takie dotyczy głównie osób zalegających z opłatami np. za prąd czy telefon.

Zobacz serwis: E - sąd

Strona

Stroną przed e-sądem może być każda osoba fizyczna i prawna, inne jednostki organizacyjne, którym ustawa przyznaje zdolność prawną oraz niektóre organizacje społeczne.

Pozew do sądu wnosi powód, czyli strona, która składa jakieś żądanie do pozwanego. Jest to podmiot, którego interesy zostały naruszone albo względem którego strona przeciwna nie spełnia obowiązku wynikającego z umowy.

Należy pamiętać, iż powód jest zobowiązany do wniesienia pozwu drogą elektroniczną. Wymóg ten dotyczy także innych jego pism. Wniesienie ich w tradycyjnej formie nie wywoła skutków prawnych.

Zobacz: Nakaz zapłaty: dlaczego dowiaduję się o nim tak późno?

Inne zasady dotyczą za to pozwanego, który może wybrać między tradycyjnym sposobem komunikacji z sądem, a drogą elektroniczną.

Zdolność procesowa, inaczej nazywana zdolnością do czynności procesowych, to możliwość do dokonywania we własnym imieniu czynności przed sądem. Zdolność procesową posiadają osoby fizyczne mające pełną zdolność do czynności prawnych, osoby prawne a także inne podmioty. Osoby prawne oraz inne organizacje mające zdolność sądową dokonują czynności procesowych przez organy uprawnione do działania w ich imieniu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »