| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > Obciążenie wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego

Obciążenie wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego

Dotychczasowe uregulowania kodeksowe obciążały dłużnika kosztami postępowania egzekucyjnego nawet w przypadku jego umorzenia. Zmiana polega na wprowadzeniu możliwości - w określonych przypadkach - obciążenia kosztami postępowania egzekucyjnego również wierzyciela.

Obciążenie dłużnika kosztami

Co do zasady to dłużnik ponosi koszty postępowania egzekucyjnego. Stosunkowo nową opcją (wprowadzoną w grudniu 2013 r.) jest możliwość obciążenia wierzyciela kosztami takiego postępowania w określonych przypadkach. Dotychczas, nawet gdy faktyczną przyczyną umorzenia postępowania egzekucyjnego była utrata mocy tytułu wykonawczego, to i tak dłużnik musiał zapłacić koszty prowadzonej egzekucji. W praktyce, dłużnicy pokrywali koszty nawet niecelowych egzekucji.

Zwolnienie od kosztów w postępowaniu egzekucyjnym

Przejście kosztów na wierzyciela

Nowe rozwiązanie można zastosować, gdy postępowanie egzekucyjne zostało umorzone na wniosek wierzyciela lub w przypadku umorzenia postępowania z mocy prawa w związku z bezczynnością wierzyciela.

Dłużnik może domagać się zaspokojenia kosztów postępowania egzekucyjnego, gdy nastąpi jeden z dwóch przypadków wskazanych powyżej oraz dłużnik wykaże, że orzeczenie, na którym oparto klauzulę wykonalności zostało uchylone lub zmienione w taki sposób, iż nie nadaje się do wykonania, utraciło moc lub tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności z przyczyn innych niż zaspokojenie wierzyciela.

Dotyczy to więc np. takiej sytuacji, gdy doszło do uchylenia klauzuli wykonalności nakazu zapłaty w wyniku złożenia zażalenia na postanowienie o jej nadaniu. Uchylenie klauzuli powoduje, iż nakaz zapłaty nie może stanowić tytułu wykonawczego, a tym samym komornik na jego podstawie nie może prowadzić egzekucji. Nakaz zapłaty (będący tytułem wykonawczym) może utracić moc również w wyniku skutecznego wniesienia sprzeciwu.

Zwolnienie od kosztów komorniczych

Wykazanie okoliczności zwalniających dłużnika

Jeżeli wykazanie okoliczności, o których mowa powyżej, nie było możliwe przed prawomocnym zakończeniem postępowania egzekucyjnego, dłużnik może złożyć wniosek o uchylenie postanowienia, dotyczącego pobrania opłat przez dłużnika. W przypadku, gdy komornik już pobrał opłatę dłużnik może złożyć wniosek o jej zwrot.

Również w tym przypadku dłużnik obowiązany jest wykazać, że orzeczenie na którym oparto klauzulę wykonalności zostało uchylone lub zmienione w taki sposób, iż nie nadaje się do wykonania, utraciło moc lub tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności z przyczyn innych niż zaspokojenie wierzyciela.

Wniosek, o którym mowa powyżej, wnosi się do komornika w terminie trzymiesięcznym.

Termin ten liczy się od daty uprawomocnienia się orzeczenia wywołującego skutki w postaci uchylenia lub zmiany orzeczenia w taki sposób, że nie nadaje się do wykonania, albo od dnia zaistnienia zdarzenia powodującego utratę mocy przez orzeczenie, na którym oparto klauzulę wykonalności.

Zwolnienie z kosztów w postępowaniu wieczystoksięgowym

Autor: Rafał Rojek, radca prawny w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga o sposobach obrony prawnej przeciwko zapłacie długów przedawnionych i nienależnych, w szczególności w przypadku otrzymania nakazu zapłaty z e-sądu przedawnione.pl.

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 13.10.2014

Ekspert:

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Źródło:

Inne

Zdjęcia

Obciążenie wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego/ fot. Fotolia
Obciążenie wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego/ fot. Fotolia

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018171.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK