| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Nakaz zapłaty > Nakaz zapłaty od przedawnionego roszczenia

Nakaz zapłaty od przedawnionego roszczenia

Niedawno dostałem nakaz zapłaty z sądu. Bardzo się zdziwiłem, gdyż sprawa dotyczy przedawnionego roszczenia jednego z moich kontrahentów. Co mogę z tym zrobić?

Wydanie nakazu zapłaty przez sąd nie oznacza, że roszczenie rzeczywiście jest zasadne. Sąd nie rozpatruje bowiem zarzutów, jakie może podnieść strona pozwana. To oznacza, że nakaz zapłaty może być wydany zarówno w sprawie, w której roszczenie uległo przedawnieniu, jak również wtedy gdy pozwany dawno już zaspokoił dane roszczenie.

Natura nakazu zapłaty

Sam nakaz zapłaty jest wydawany w postępowaniu nakazowym oraz w postępowaniu upominawczym. Cechą charakterystyczną dla obydwu jest to, że postępowanie odbywa się na posiedzeniu niejawnym, bez udziału strony pozwanej. W posiedzeniu tym nie uczestniczy strona pozwana.

Zobacz również serwis: W sądzie

Wynika to z prostego założenia. Nakaz zapłaty wydaje się przeważnie w sprawach, które nie wzbudzają wątpliwości. Sam nakaz jest dogodnym instrumentem dla dochodzenia oczywistych roszczeń. Sąd nie przeprowadza skomplikowanej procedury, jaką niemal zawsze jest postępowanie dowodowe. Stwierdza jedynie formalne podstawy wydania nakazu, biorąc pod uwagę jedynie okoliczności i dowody wskazane przez powoda.

Jeżeli strona pozwana dysponuje zarzutami, skierowanymi przeciwko żądaniu powoda, wtedy będą one rozpatrzone na ewentualnej rozprawie, ale już po wydaniu nakazu.

W postępowaniu nakazowym sąd wyda nakaz zapłaty, będący jednocześnie tytułem zabezpieczenia, jedynie wtedy, gdy strona wskaże określone dowody uzasadniające roszczenie. Będzie to m.in. dokument urzędowy, zaakceptowany przez dłużnika rachunek, wezwanie dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu (art. 485 Kodeksu postępowania cywilnego).

W postępowaniu upominawczym, które nie wymaga tak oczywistych dowodów, nakaz zapłaty nie zostanie wydany m.in. gdy roszczenie powoda jest oczywiście bezzasadne lub gdy przytoczone okoliczności budzą wątpliwości (art. 498 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Co zrobić z nakazem

Wydanie nakazu zapłaty wcale nie oznacza więc, że żądanie powoda jest uzasadnione i byłoby zasądzone podczas zwykłej rozprawy.

W przypadku zarzutu przedawnienia sąd nie bierze go pod uwagę z urzędu, a jedynie na wniosek strony. W zależności od tego, czy nakaz zapłaty został wydany w postępowaniu nakazowym, czy też upominawczym, wszelkie okoliczności przeciwko roszczeniu powoda strona pozwana powinna sformułować odpowiednio w zarzutach albo sprzeciwie od nakazu.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nakaz zapłaty jest wydawany w postępowaniu nakazowym i postępowaniu upominawczym.
Nakaz zapłaty jest wydawany w postępowaniu nakazowym i postępowaniu upominawczym.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK