| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Nakaz zapłaty > Czy komornikowi należy się wynagrodzenie, jeżeli nakaz zapłaty utracił moc?

Czy komornikowi należy się wynagrodzenie, jeżeli nakaz zapłaty utracił moc?

Sąd uchyla nakaz zapłaty, jeżeli zarzuty co do części bądź całości treści są uzasadnione. Komornik ma prawo pobrać wynagrodzenie w sytuacji, gdy postępowanie zostało umorzone z powodu utraty mocy nakazu zapłaty. Komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową od wyegzekwowanego świadczenie lub zabezpieczonego roszczenia.

Po przeprowadzonej rozprawie w pierwszej instancji potwierdza się zasadność wniesionego pozwu to sąd wyrokiem utrzyma w mocy wydany nakaz zapłaty. Jednakże, jeżeli wniesiono zarzuty co do bezzasadności części nakazu, sąd utrzyma w mocy tą część, która jest zasadna. Natomiast, jeżeli wniesiono zarzuty dotyczące bezzasadności całości nakazu to sąd wyda wyrok, w którym uchyli nakaz zapłaty i oddali powództwo. W razie cofnięcia zarzutów sąd utrzymuje w mocy wydany nakaz.

Opłata egzekucyjna pobierana przez komornika

Komornik pobiera opłatę egzekucyjną w każdej sprawie oddzielnie. Wysokość takich opłat uzależniona jest od przewidywanego nakładu pracy podczas przeprowadzanych czynności egzekucyjnych. W każdym prowadzonym postępowaniu koszty egzekucji powinny być ustalane oddzielnie. W przypadku umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 k.p.c., kiedy wierzyciel w ciągu roku nie podjął żadnej czynności zmierzającej do dalszego prowadzenia postępowania lub podjęcia zawieszonego, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową na swoją rzecz w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak w wysokości nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zobacz też: Nakaz zapłaty. Od raz do komornika?

Jednakże w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Pobranie przez komornika opłaty pomimo umorzenia postępowania

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 8 marca 2013r. (III CZP109/12) uznał, iż komornik ma prawo do wynagrodzenia nawet w sytuacji, kiedy postępowanie zostało umorzone z powodu utraty mocy nakazu zapłaty. Jeżeli zatem na wniosek wierzyciela zostanie umorzone postępowanie, którego przedmiotem był nakaz zapłaty, a który utracił moc po wszczęciu egzekucji to od dłużnika będzie pobrana odpowiednia kwota tytułem kosztów postępowania egzekucyjnego na rzecz komornika oraz wierzyciela. Wynika z tego niejako zasada odpowiedzialności dłużnika za koszty egzekucji niezależnie od sposobu zakończenia postępowania.

Od postanowienia sądu drugiej instancji co do wysokości stosunkowej opłaty egzekucyjnej skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia nie przysługuje.

Zobacz też: Jak odpowiedzieć na nakaz zapłaty?

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »