| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Nakaz zapłaty > Jak udokumentować zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty?

Jak udokumentować zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty?

Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty należy odpowiednio udokumentować. Zmianę miejsca zamieszkania mogą potwierdzać: zaświadczenie potwierdzające zameldowanie, umowa najmu, rachunki za media lub historia transakcji z rachunku bankowego. Dokumenty powinny stanowić załączniki do zażalenia.

Dowody mogą być najróżniejsze. Dla sądu najbardziej wartościowe są dowody z dokumentów, a najlepiej tzw. dokumenty urzędowe. Najprościej uzyskać z właściwego urzędu zaświadczenie potwierdzające zameldowanie pod nowym adresem. Jeśli wynajmujesz mieszkanie w innym miejscu – umowa najmu, a jeśli jej nie masz to może chociaż na Twoje nazwisko przychodzą na ten adres jakieś pisma, np. rachunki za media. Jeśli wyjechałeś do innego miasta lub kraju – umowa o pracę w tym miejscu lub dokumenty potwierdzające wypłatę wynagrodzenia lub zapłatę lokalnych podatków (trzeba jednak pamiętać o przetłumaczeniu tych dokumentów). Można również poszukać w archiwum poczty elektronicznej potwierdzeń rezerwacji biletów lotniczych. Przydatna może być również historia transakcji z rachunku bankowego – wypłaty z bankomatu w innym mieście/państwie. Mandat za parkowanie, wiza w paszporcie, itd., itp.

Pamiętaj, że data wystawienia ww. dokumentów musi pokrywać się mniej więcej z okresem, w którym sąd próbował doręczyć Ci nakaz zapłaty. Jeśli więc będziesz chciał wykazać, że mieszkałeś pod innym adresem np. w 2010 r., a przedstawisz jedynie ksero swojego dowodu osobistego wystawionego w roku 2011 – to sąd w ogóle nie weźmie tego dowodu pod uwagę.

Wachlarz dowodów na jakie można się powołać jest ogromny i w zasadzie zależy tylko od konkretnej sytuacji i pomysłowości dłużnika. Mimo wszystko zdarza się, że nie jest on w stanie wykazać zmiany miejsca zamieszkania za pomocą dokumentów – wtedy trzeba oprzeć się na tzw. dowodach osobowych, tj. zeznaniach świadków, np. sąsiadów, rodziny, a także własnych wyjaśnieniach.

Autor: Rafał Rojek, radca prawny w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga przedawnione.pl

Jakie dokumenty są wymagane do postępowania nakazowego?

Co zrobić, gdy nie znamy miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego?

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 12.11.2014

Ekspert:

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty/ Fot. Fotolia
Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty/ Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK