| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Nakaz zapłaty > Jak udokumentować zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty?

Jak udokumentować zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty?

Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty należy odpowiednio udokumentować. Zmianę miejsca zamieszkania mogą potwierdzać: zaświadczenie potwierdzające zameldowanie, umowa najmu, rachunki za media lub historia transakcji z rachunku bankowego. Dokumenty powinny stanowić załączniki do zażalenia.

Dowody mogą być najróżniejsze. Dla sądu najbardziej wartościowe są dowody z dokumentów, a najlepiej tzw. dokumenty urzędowe. Najprościej uzyskać z właściwego urzędu zaświadczenie potwierdzające zameldowanie pod nowym adresem. Jeśli wynajmujesz mieszkanie w innym miejscu – umowa najmu, a jeśli jej nie masz to może chociaż na Twoje nazwisko przychodzą na ten adres jakieś pisma, np. rachunki za media. Jeśli wyjechałeś do innego miasta lub kraju – umowa o pracę w tym miejscu lub dokumenty potwierdzające wypłatę wynagrodzenia lub zapłatę lokalnych podatków (trzeba jednak pamiętać o przetłumaczeniu tych dokumentów). Można również poszukać w archiwum poczty elektronicznej potwierdzeń rezerwacji biletów lotniczych. Przydatna może być również historia transakcji z rachunku bankowego – wypłaty z bankomatu w innym mieście/państwie. Mandat za parkowanie, wiza w paszporcie, itd., itp.

Pamiętaj, że data wystawienia ww. dokumentów musi pokrywać się mniej więcej z okresem, w którym sąd próbował doręczyć Ci nakaz zapłaty. Jeśli więc będziesz chciał wykazać, że mieszkałeś pod innym adresem np. w 2010 r., a przedstawisz jedynie ksero swojego dowodu osobistego wystawionego w roku 2011 – to sąd w ogóle nie weźmie tego dowodu pod uwagę.

Wachlarz dowodów na jakie można się powołać jest ogromny i w zasadzie zależy tylko od konkretnej sytuacji i pomysłowości dłużnika. Mimo wszystko zdarza się, że nie jest on w stanie wykazać zmiany miejsca zamieszkania za pomocą dokumentów – wtedy trzeba oprzeć się na tzw. dowodach osobowych, tj. zeznaniach świadków, np. sąsiadów, rodziny, a także własnych wyjaśnieniach.

Autor: Rafał Rojek, radca prawny w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga przedawnione.pl

Jakie dokumenty są wymagane do postępowania nakazowego?

Co zrobić, gdy nie znamy miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego?

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 12.11.2014

Ekspert:

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty/ Fot. Fotolia
Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty/ Fot. Fotolia

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK