| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Zwolnienie od kosztów sądowych

Zwolnienie od kosztów sądowych

Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych należy wnieść wraz z pozwem. Do niego należy dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, które wnosi się na specjalnym formularzu. Od decyzji odmownej sądu przysługuje zażalenie.

POBIERZ WZÓR: Wniosek o zwolnienie od kosztów

Zwolnienie od kosztów sądowych

Zwolnienie od kosztów sądowych to instytucja, której zamierzeniem jest zapewnienie dostępu do postępowania sądowego każdej osobie bez względu na status majątkowy. Z racji tego, iż proces sądowy jest co do zasady płatny, zwolnienie od tego obowiązku jest przewidziane dla podmiotów, które nie będą w stanie ponieść ciężarów finansowych.

Wniesienie pozwu do sądu wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty sądowej. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego sąd nie podejmie żadnej czynności w odniesieniu do pisma procesowego, które nie zostało należycie opłacone.

Od pozwu rozwodowego pobiera się opłatę stałą w wysokości 600 zł. Pozew odszkodowawczy podlega opłacie stosunkowej w wysokości 5 proc. wartości przedmiotu sporu.

Opłacenie wpisu sądowe nie będzie jednak konieczne przy wniesieniu pozwu w sytuacji, gdy strona wraz z pozwem złoży wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Zgodnie z art. 102 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Zwolnienie od kosztów sądowych może być przyznane również osobie prawnej (np. spółce) lub innej jednostce organizacyjnej jeżeli wykaże ona, że nie ma środków na uiszczenie opłaty.

Zobacz również serwis: W sądzie

Odmowa zwolnienia od kosztów

Wniosek o zwolnienie będzie podlegał rozpatrzeniu przez sąd, który rozważy go oparciu o stan majątkowy przedstawiony przez osobę w oświadczeniu o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

W sytuacji, gdy poniesienie ciężarów finansowych procesu nie będzie prowadzić do uszczerbku koniecznego utrzymania siebie i rodziny, wtedy też wniosek zostanie oddalony, a strona wezwana do uiszczenia opłaty.

Zobacz również serwis: Opłaty i koszty

Zażalenie

W przypadku decyzji odmownej stronie będzie przysługiwać zażalenie (na podstawie art. 394 ust. 1 pkt. 2 Kodeksu postępowania cywilnego). W przypadku, gdy postanowienie w przedmiocie zwolnienia wyda referendarz sądowy wtedy też należy wnieść skargę na orzeczenie referendarza sądowego.

Obydwa środki zaskarżenia wnosi się w terminie tygodniowym od doręczenia postanowienia, a gdy postanowienie zapadło na rozprawie – od dnia ogłoszenia.

Odwołać będzie się można również od postanowienia, które co prawda przyznaje zwolnienie ale nie w rozmiarach, których się domagaliśmy.

Powód złożył wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Po rozpatrzeniu wniosku, sąd zdecydował się zwolnić powoda od kosztów w części. Po zbadaniu stanu majątkowego zobowiązał powoda do uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 2 tys. zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »