| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Jaka jest opłata w postępowaniu uproszczonym?

Jaka jest opłata w postępowaniu uproszczonym?

W sprawach drobnych, ze stosunków umownych, sąd będzie rozpatrywał sprawy w postępowaniu uproszczonym. Warto o tym pamiętać przy ustalaniu wysokości opłaty sądowej.

Opłata sądowa

Postępowanie uproszczone jest obligatoryjne. Oznacza to, że nawet bez wiedzy i woli powoda sąd skieruje sprawę do tego trybu postępowania. Wnosząc pozew sędzia przewodniczący dokona oceny, czy sprawa kwalifikuje się do postępowania uproszczonego. W razie pozytywnej odpowiedzi zostanie ona skierowana właśnie do tego trybu.

Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w kontekście opłaty sądowej, jaką musi uiścić powód wnosząc pismo do sądu. Jeżeli sprawa kwalifikuje się do postępowania sądowego, wtedy inne będą zasady ustalenia wysokości opłaty.

Opłatę należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie. W praktyce do pisma należy dołączyć potwierdzenie opłaty dokonane pocztą lub w kasie sądu.

Zobacz również: Na co uważać przy postępowaniu uproszczonym?

W sprawach rozpatrywanych w postępowaniu uproszczonym należy uiścić opłatę stałą, w zależności od wartości przedmiotu sporu. Zgodnie z art. 28 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych będzie to przy sprawie:

  • do 2 000 złotych - 30 złotych;
  • ponad 2 000 złotych do 5 000 złotych - 100 złotych;
  • ponad 5 000 złotych do 7 500 złotych - 250 złotych;
  • ponad 7 500 złotych - 300 złotych.

Ma to o tyle istotne znaczenie, gdyż w przypadku spraw, które zamiast w uproszczonym będą rozpatrywane w postępowaniu zwykłym, opłata jest stosunkowa.

Powództwo o roszczenia wynikające z umowy o wartości 10 tys. zł będzie rozpatrywane w postępowaniu uproszczonym. Opłata od niego to 300 zł. W przypadku gdyby wartość przedmiotu sporu określono na 11 tys. zł sprawa będzie rozpatrywana w trybie zwykłym. Opłata sądowa wyniesie 550 zł.

Jakie sprawy w postępowaniu uproszczonym?

Warto o tym pamiętać, gdyż zgodnie z art. 5051 Kodeksu postępowania cywilnego tryb uproszczony będzie miał zastosowanie w sprawach o roszczenia wynikające z umów, gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł. Oprócz tego korzystają z niego również konsumenci przy roszczeniach dotyczących rękojmi, gwarancji jakości oraz niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową. Wtedy jednak 10 tys. zł nie może przekroczyć wartość przedmiotu umowy.

Dodatkowo w trybie uproszczonym będą sprawy o zapłatę czynszu najmu i opłat obciążających najemcę.

Zobacz również serwis: W sądzie

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W sprawach rozpatrywanych w postępowaniu uproszczonym należy uiścić opłatę stałą, w zależności od wartości przedmiotu sporu.
W sprawach rozpatrywanych w postępowaniu uproszczonym należy uiścić opłatę stałą, w zależności od wartości przedmiotu sporu.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK