| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Ile kosztuje wniosek o zniesienie współwłasności?

Ile kosztuje wniosek o zniesienie współwłasności?

Zniesienie współwłasności w drodze orzeczenia sądowego odbywa się w postępowaniu nieprocesowym. Opłata od takiego wniosku powinna być dokonana przy jego wniesieniu do sądu.

Reguły dotyczące kosztów postępowania w przypadku zniesienia współwłasności określa ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Wysokość opłaty zależy od naszych relacji z pozostałymi współwłaścicielami. Jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt zniesienia współwłasności, pobierana jest opłata stała w kwocie 300 zł.

W pozostałych przypadkach wniosek będzie podlegał opłacie stałej w kwocie 1 000 zł.

Kiedy opłacić wniosek

Opłata od pisma musi być wniesiona przy wnoszeniu wniosku do sądu. W przypadku gdy pismo zostanie nieopłacone sąd wezwie do uiszczenia opłaty. Należy przy tym pamiętać, że sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata.

Opłaty można dokonać zarówno za pośrednictwem poczty, banku, jak również w kasie sądu.

Zniesienie współwłasności

Opłacenie wniosku jest obowiązkiem wnioskodawcy. Bez tego postępowanie nie będzie miało dalszego biegu. Opłatę wnosi się do sadu właściwego dla samego postępowania. Będzie to sąd rejonowy, w którego okręgu jest położona rzecz.

Co we wniosku?

Zgodnie z art. 617 Kodeksu postępowania cywilnego wniosek powinien zawierać dokładne określenie rzeczy, jak również przedstawiać dowody dotyczące prawa własności.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

W przypadku nieruchomości do wniosku należy dołączyć aktualny wypis z księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, jeżeli nieruchomość ma urządzoną takową księgę wieczystą lub zbiór dokumentów.

Nie ma za to konieczności określenia sposobu zniesienia współwłasności. Wnioskodawca może jednak przedstawić swoją propozycję. Wniosek może zatem zawierać żądanie fizycznego podziału rzeczy, przyznania rzeczy określonemu współwłaścicielowi z obowiązkiem spłaty pozostałych, jak również przez sprzedaż rzeczy objętej współwłasnością oraz podział uzyskanej sumy.

Zobacz również serwis: Opłaty i koszty


Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK