| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Opłata sądowa – kiedy uiścić i w jakiej wysokości?

Opłata sądowa – kiedy uiścić i w jakiej wysokości?

Wnosząc do sądu pozew, czy też wniosek będziemy w wielu sytuacjach zmuszeni do uiszczenia określonej opłaty sądowej. Niekiedy można spodziewać się jej zwrotu. Kiedy?

Obowiązek uiszczenia opłaty

Pozew o odszkodowanie, o wydanie sprzedanej rzeczy, wniosek o stwierdzenie zasiedzenia – to tylko kilka z wielu pism, które przy wnoszeniu do sądu podlegają obowiązkowej opłacie.

Zgodnie z art. 10 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłatę należy uiścić przy wniesieniu pisma podlegającego opłacie. Obowiązek ten powinien być bezwzględnie spełniony. Brak takiej opłaty stanowi bowiem brak formalny, a strona wnosząca pismo będzie wezwana do jego usunięcia, czyli uiszczenia opłaty (art. 130 Kodeksu postępowania cywilnego). Jeżeli jednak opłata nie została wniesiona w całości lub w ogóle a pismo jest wnoszone przez adwokata, radcę prawnego, wtedy też zostanie o zwrócone stronie bez wzywania do uzupełnienia braków.

Zobacz: Kto ponosi koszty postępowania w postępowaniu procesowym?

Wysokość opłaty

To jaka powinna być wysokość opłaty zależy od naszego roszczenia. W przypadku roszczeń o charakterze majątkowym w większości wypadków będziemy mieli do czynienia z tzw. opłatą stosunkową, którą liczy się od wartości przedmiotu sporu. Opłata ta powinna wynosić 5 proc. tej wartości, przy czym nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 tys. zł (art. 13 ust. 2 ustawy o kosztach).

Warto przy tym pamiętać, iż określenie wartości przedmiotu sporu jest obowiązkowe przy pozwach z roszczeniami majątkowymi. Od niej należy uiścić wymaganą opłatę.

X wniósł pozew o zapłatę czynszu z tytułu dzierżawy, którego wartość przedmiotu sporu wynosi 20 tys. zł. Jest to roszczenie majątkowe, od którego uiszczona powinna być opłata stosunkowa w wysokości 5 proc., czyli 1 tys. zł.

Y wniósł pozew o odszkodowanie z tytułu niewykonania umowy w wysokości 5 mln zł. od którego wnosi się opłatę stosunkową. Skoro jednak 5 proc. od wartości przedmiotu sporu wynosi 250 tys. zł to powód powinien uiścić maksymalną opłatę, czyli 100 tys. zł.

Opłata stała

Oprócz opłaty stosunkowej przy części roszczeń będziemy mieli do czynienia z tzw. opłatą stałą, która zawsze jest wnoszona w wysokości określonej w przepisach prawa. Przykładowo w sprawach o rozwód, separację, czy ochronę dóbr osobistych opłata będzie zawsze wynosić 600 zł (art. 26 ustawy o kosztach), w przypadku pozwu związanego z naruszeniem posiadania opłata będzie wynosić 200 zł (art. 27)

W przypadku rozwodu albo separacji, jeżeli orzeczenie zostało wydane na zgodny wniosek stron i bez orzekania o winie, zwrócona zostanie połowa opłaty.

Zobacz serwis: W sądzie

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Określenie wartości przedmiotu sporu jest obowiązkowe przy pozwach z roszczeniami majątkowymi. Od niej należy uiścić wymaganą opłatę sądową.
Określenie wartości przedmiotu sporu jest obowiązkowe przy pozwach z roszczeniami majątkowymi. Od niej należy uiścić wymaganą opłatę sądową.

CIT 2018. Komentarz399.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Mandecki

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK