| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Od 1 lipca protokoły elektroniczne w postępowaniu cywilnym

Od 1 lipca protokoły elektroniczne w postępowaniu cywilnym

Od 1 lipca protokoły elektroniczne mają być powszechnie stosowane w postępowaniu sądowym w sprawach cywilnych. Do 2012 r. zmiany obejmą wszystkie sądy w Polsce.

Zmiana została wprowadzona nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego z dnia 29 kwietnia 2010 r. 27 maja 2010 r. ustawę podpisał Marszałek Sejmu. Wejdzie ona w życie 1 lipca 2010 r.

Zgodnie z nowelą w postępowaniu cywilnym regułą będzie sporządzanie przez protokolanta z przebiegu posiedzenia protokołu za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk. Oprócz tego nadal zachowane zostaną zasady protokołu pisemnego, który będzie spisywany przez protokolanta pod kierunkiem przewodniczącego.

Sam protokół elektroniczny będzie podpisywany przez protokolanta podpisem elektronicznym, gwarantującym rozpoznawalność osoby protokolanta oraz rozpoznawalność jakiejkolwiek późniejszej zmiany protokołu.

W odróżnieniu od pisemnego protokołu nie będzie również możliwe wnoszenie przez strony postępowania żądań o sprostowanie protokołu elektronicznego.

Rodzaje urządzeń i środków technicznych służących do utrwalenia dźwięku albo obrazu i dźwięku zostaną ustalone przez ministra sprawiedliwości w stosownym rozporządzeniu.

Zobacz również serwis: Konsument w sądzie

Stopniowe wprowadzanie zmian

Niemniej jednak zmiana przepisów będzie odczuwana stopniowo, jako że zaopatrzenie wszystkich sądów w urządzenia do sporządzania protokołu elektronicznego wymaga czasu oraz dodatkowych środków. Z tego też względu zgodnie z dodanym paragrafem do art. 157 jeżeli ze względów technicznych utrwalenie przebiegu posiedzenia nie będzie możliwe, wtedy też sporządzony zostanie wyłącznie protokół pisemny (art. 157 ust. 11).

Jak czytamy w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej” niezbędny sprzęt, który pozwoli na sporządzanie protokołów elektronicznych ma być zainstalowany we wszystkich salach sądowych do 2012 r. Początkowo będzie on instalowany w sądach apelacyjnych i okręgowych. Całkowity koszt wyniesienie 250 mln zł. 

Zobacz również serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do 2012 roku protokoły elektoniczne mają objąć wszystkie sądy w Polsce.
Do 2012 roku protokoły elektoniczne mają objąć wszystkie sądy w Polsce.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK