| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Doręczenie zastępcze

Doręczenie zastępcze

Co do zasady przesyłki sądowe powinny być doręczane do rąk adresata. Taki bowiem sposób doręczenia daje największą pewność, że strona o czynności została właściwie i na czas zawiadomiona. Nie zawsze jednak takie doręczenie jest możliwe. Kodeks postępowania cywilnego w takim wypadku posługuje się pojęciem doręczenia zastępczego. Co przez to należy rozumieć?

Doręczenie zastępcze ma miejsce w sytuacji, gdy nie można dokonać doręczenia bezpośrednio do rąk adresata (tzw. doręczenie właściwe). Jeśli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo sądowe dorosłemu domownikowi (oczywiście pod warunkiem, że nie jest stroną przeciwną toczącego się postępowania), a gdyby go nie było – administracji domu, dozorcy domu lub Sołtysowie – pod warunkiem, że osoba taka podjęła się oddania pisma adresatowi.

Dla adresata, którego doręczający nie zastanie w miejscu pracy, można doręczyć pismo osobie upoważnionej do odbioru pisma (art. 138 Kodeksu postępowania cywilnego).

Wskazany przepis określa dozwolone przypadki doręczeń zastępczych do rąk innych osób. Przypadki te stanowią katalog zamknięty i orzecznictwie Sąd Najwyższy wyraźnie zaznaczył, że rozszerzanie tego kręgu sposobów jest niedozwolone. M.in. dotyczy to przypadku doręczania dorosłemu domownikowi, które może nastąpić jedynie w mieszkaniu adresat. Niedopuszczalne jest więc doręczanie w miejscu pracy domownika lub tam, gdzie doręczyciel domownika adresata zastanie.

Zadaj pytanie: Forum prawników

W razie niemożliwości doręczenia w opisany wyżej sposób, pismo przesłane pocztą należy złożyć w placówce pocztowej operatora publicznego, a doręczanie w innym sposób – w urzędzie właściwej gminy, umieszczając zawiadomienie o tym w drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej (art. 139 § 1 kpc).

Zobacz również serwis: Sądy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Doręczenie zastępcze ma miejsce wtedy, kiedy nie można dostarczyć przesyłki do rąk adresata.
Doręczenie zastępcze ma miejsce wtedy, kiedy nie można dostarczyć przesyłki do rąk adresata.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK