| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Jak przebiega postępowanie grupowe?

Jak przebiega postępowanie grupowe?

Dochodzenie roszczenia w postępowaniu grupowym jest dobrowolne. Zgodę muszą wyrazić wszyscy członkowie grupy. W ich imieniu powództwo wytoczy reprezentant grupy, który zostanie przez nich zaakceptowany.

O pozwie decydują poszkodowani

Postępowanie grupowe, które zaczęło funkcjonować od 19 lipca, jest dobrowolnym instrumentem dochodzenia roszczeń. Nie jest możliwe zastosowania go wbrew woli zainteresowanego podmiotu. Do jego wszczęcia potrzebne jest oświadczenie co najmniej 10 osób o przystąpieniu do grupy. Oprócz tego będą oni musieli wyłonić reprezentanta grupy, który w imieniu swoim ale także na ich rzecz wytoczy powództwo.

Stadia postępowania grupowego

Sama wola zainteresowanych, którzy chcą wnieść pozew zbiorowy nie wystarczy. Po wniesieniu pozwu o dopuszczalności postępowania grupowego będzie musiał zadecydować sąd, który orzeknie o tym na rozprawie.

Badając przesłanki dopuszczalności pozwu zbiorowego sąd odrzuci pozew (przy braku przesłanek) lub też wyda postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym. Zarówno na postanowienie o odrzuceniu, jaki i o rozpoznaniu sprawy przysługuje zażalenie.

Pozew zbiorowy jest objęty przymusem adwokacko - radcowskim. Powództwo wzajemne jest niedopuszczalne.

Zobacz również: Jakich roszczeń będzie można dochodzić w postępowaniu grupowym

Wszczęcie postępowania

Po uprawomocnieniu się postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym, sąd zarządzi ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego (art. 11 ust. 1 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym).

Co istotne po publikacji ogłoszenia będzie możliwość przystąpienia do grupy dalszych osób, jednak musi to nastąpić w terminie wyznaczonym przez sąd. Przystąpienie takie będzie mogło nastąpić przez złożenie stosownego oświadczenia reprezentantowi grupy.

Termin przystąpienia do grupy będzie oznaczony w ogłoszeniu, które zostanie opublikowane w prasie o zasięgu ogólnokrajowym. Przystąpienie po terminie będzie niedopuszczalne.

Cofnięcie pozwu lub rozstrzygnięcie

Sam przebieg postępowania grupowego nie będzie za bardzo różnił się od zwykłego trybu dochodzenia roszczeń. Członkowie grupy będą mieli możliwość zmiany reprezentanta lub też wycofania pozwu albo zawarcia ugody. Będzie się to jednak odbywać jeżeli taką wolę wyrazi większość.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Niedopuszczalne będzie jednak zastąpienie strony pozwanej przez inny podmiot.

Pozew zbiorowy został wytoczony przeciwko podmiotowi A. W trakcie sprawy okazało się że odpowiedzialność ponosi podmiot B. W postępowaniu grupowym nie ma jednak możliwości wezwania do udziału w sprawie podmiotu B oraz zwolnienia podmiotu A. W takim wypadku sąd będzie musiał oddalić powództwo.

Zasądzenie kwoty pieniężnej

Postępowanie zakończy się merytorycznym rozstrzygnięciem sądu. W sentencji wyroku wymienieni będą wszyscy członkowie grupy lub podgrupy.

Przy zasądzeniu kwoty pieniężnej sąd będzie musiał ponadto ustalić jaka kwota przypada każdemu z nich.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK