| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Czy można wnieść apelację bez żądania uzasadnienia wyroku?

Czy można wnieść apelację bez żądania uzasadnienia wyroku?

Uzasadnienie wyroku I instancji jest często niezbędnym elementem do poprawnego sporządzenia apelacji. Nie oznacza to jednak, że uzasadnienie skarżonego wyroku jest niezbędne do tego, by móc ją wnieść.

Procedura wnoszenia apelacji od wyroku sądu I instancji składa się z kilku kroków, które należy podjąć w określonym terminie. Aby móc poprawnie przygotować apelację trzeba wpierw dysponować uzasadnieniem wyroku I instancji, które sąd sporządzona na wniosek.

Zgodnie z art. 328 Kodeksu postępowania cywilnego taki wniosek należy złożyć w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku. Jeżeli nie zmieścimy się w terminie wtedy też sąd odrzuci nasze żądanie i wyroku nie uzasadni.

Spóźniony wniosek

Zgodnie z art. 369 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli strona nie zażądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.

Zobacz również serwis: W sądzie

Tym samym po upływie terminu tygodniowego, jaki przysługuje na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku, rozpoczyna swój bieg dwutygodniowy termin do wniesienia apelacji. Oznacza to, że czas na wniesienie apelacji ulega skróceniu.

W przypadku złożenia wniosku o uzasadnienie termin do wniesienia apelacji zaczyna bieg od dnia doręczenia stronie wyroku wraz z uzasadnieniem. Na samo sporządzenie uzasadnienia sąd ma dwa tygodnie. Termin ten może ulec wydłużeniu maksymalnie do trzydziestu dni.

Gdzie wnieść apelację

Sporządzoną apelację należy wnieść w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia wyroku z uzasadnieniem. Co istotne nie należy czynić tego bezpośrednio do sądu, który będzie ją rozpatrywał. Apelację wnosi się bowiem za pośrednictwem sądu, który wydał skarżony wyrok. Zatem apelacja, która będzie rozstrzygana przez sąd okręgowy, powinna być wysłana na adres sądu rejonowego, w którym toczyła się sprawa.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Apelację należy wnieść w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku
Apelację należy wnieść w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Okniński

Praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie udzielania zamówień publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach kultury, sportu, służby zdrowia, administracji państwowej oraz spółkach skarbu państwa; autor komentarzy i porad z zakresu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Prowadzi zajęcia z zakresu zamówień publicznych w szkołach wyższych. Był członkiem komisji przetargowych w postępowaniach o zamówienie publiczne dotyczących m.in. budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, Mostu Północnego w Warszawie, rozbudowy stadionu Legii Warszawa, budowy Muzeum Historii Polski, budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i szeregu innych inwestycji na terenie kraju. Konsultant w zakresie procedur udzielania zamówień publicznych przez zamawiających sektorowych, np. PGNiG S.A. i spółek z grupy PGNiK. Ma doświadczenie w nadzorowaniu udzielania znacznej liczby zamówień publicznych, uzyskanym między innymi jako dyrektor Biura Zamówień Publicznych TVP S.A., Biura Zamówień Publicznych Urzędu m. st. Warszawy, doradcy Zarządu Narodowego Centrum Sportu sp. z o.o. Prowadzi szkolenia z zakresu zamówień publicznych, które po zdaniu egzaminu państwowego dają tytuł - zawodowy specjalista zamówień publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »