| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Zapewnienie spadkobiercy jako dowód w postępowaniu spadkowym

Zapewnienie spadkobiercy jako dowód w postępowaniu spadkowym

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku za dowód pewnych okoliczności może zostać przyjęte zapewnienie złożone przez spadkobiercę. Takie oświadczenie spadkobierca składa pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Zapewnienie spadkobiercy nie może nigdy być jedynym dowodem w sprawie.

Skutki niezłożenia zapewnienia

W przypadku, gdy zapewnienie nie zostanie złożone lub gdy sąd uzna, że zapewnienie lub inne dowody nie są wystarczające, niezbędne stanie się wezwanie spadkobierców przez ogłoszenie (art. 672 Kodeksu postępowania cywilnego). Wezwanie spadkobierców wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów publikacji ogłoszenia w prasie oraz wydłuża postępowanie, ponieważ w ogłoszeniu zakreśla się termin sześciomiesięczny na zgłoszenie się innych spadkobierców (art. 673 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego).

Odpowiedzialność karna

Złożenie zapewnienia jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem spadkobiercy, stąd też sąd nie może zmusić spadkobiercy do złożenia zapewnienia. Za złożenie nieprawdziwego zapewnienia grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Przestępstwo to może być popełnione wyłącznie umyślnie. Spadkobierca, który oświadcza, iż nie ma innych spadkobierców lub testamentów, a nie wie o ich istnieniu (np. nie wie o fakcie, iż spadkodawca miał dzieci pozamałżeńskie czy że pozostawił testament) – nie popełnia przestępstwa.

Zobacz również serwisy: Sprawy karne

reklama

Ekspert:

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Autor:

Konsultant w Kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zapewnienie spadkobiercy nie może zastępować dowodów z dokumentów urzędowych, jakimi są odpisu skrócone aktów urodzenia czy aktów zgonu.
Zapewnienie spadkobiercy nie może zastępować dowodów z dokumentów urzędowych, jakimi są odpisu skrócone aktów urodzenia czy aktów zgonu.

Praktyki HRM. Najlepsze studia przypadku z polskiego rynku (książka)29.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »