| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Czy świadek może odmówić zeznań w procesie cywilnym?

Czy świadek może odmówić zeznań w procesie cywilnym?

Wezwana na świadka w procesie cywilnym osoba ma obowiązek złożenia zeznań w sprawie. Od tej zasady przewidziane są jednak pewne wyjątki. Jakie?

Stawiennictwo to obowiązek świadka

Co do zasady złożenie zeznań jest obowiązkiem świadka. Reguła ta dotyczy również postępowania cywilnego. W związku z tym w przypadku wezwania na rozprawę świadek powinien się stawić w wyznaczonym terminie.

W przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa sąd będzie mógł go skazać na grzywnę. Grzywna taka może wynieść nawet 5 tys. zł. Po wymierzeniu kary finansowej, sąd może wezwać świadka ponownie, a w razie jego ponownego niestawiennictwa skazać ponownie na grzywnę, a nawet zarządzić przymusowe sprowadzenie.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Kiedy można odmówić zeznań

Fakt, iż złożenie zeznań jest obowiązkiem nie oznacza, że będzie tak w każdej sytuacji. Zgodnie z art. 261 Kodeksu postępowania cywilnego prawo do odmowy zeznań przysługuje małżonkom stron, ich wstępnym, zstępnym i rodzeństwu , czy też powinowatym w tej sami linii lub stopniu. Odmówić zeznań mogą także osoby pozostające ze stronami w stosunku przysposobienia.

Prawo do odmowy zeznań nie przysługuje już jednak osobom pozostającym w faktycznym związku, czyli konkubentom.

Odmowa odpowiedzi na pytanie

Od odmowy zeznań należy odróżnić odmowę odpowiedzi na pytanie, kiedy to świadek ma możliwość uchylenia się nie od całego przesłuchania a udzielenia informacji na konkretne kwestie. Taka możliwość istnieje, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej.

Zobacz również serwis: W sądzie

Niemożność bycia świadkiem

Oprócz tego określone grupy osób w ogóle nie mogą składać zeznań. Według art. 259 Kodeksu postępowania cywilnego są to:

  • osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swych spostrzeżeń;
  • wojskowi i urzędnicy nie zwolnieni od zachowania tajemnicy służbowej, jeżeli ich zeznanie miałoby być połączone z jej naruszeniem;
  • przedstawiciele ustawowi stron oraz osoby, które mogą być przesłuchane w charakterze strony jako organy osoby prawnej lub innej organizacji mającej zdolność sądową;
  • współuczestnicy jednolici (osoby, których wyrok dotyczy niepodzielnie)
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK