| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Jak się bronić przed nieuprawnioną egzekucją?

Jak się bronić przed nieuprawnioną egzekucją?

Sąd zasądził przeciwko mnie roszczenia spółdzielni dotyczące zaległego czynszu. Pomimo uregulowania całego długu, komornik wszczął egzekucję.

Jednym z podstawowych narzędzi służących dłużnikowi jest powództwo przeciwegzekucyjne. Zgodnie z art. 840 Kodeksu postępowania cywilnego w drodze takiego powództwa można żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia.

Co oczywiste taki środek obrony nie zawsze będzie dopuszczalny. Przepisy kodeksu ograniczają możliwość posłużenia się tym powództwem do określonych sytuacji.

Jedną z możliwości skierowania do sądu powództwa przeciwegzekucyjnego jest właśnie sytuacja, w której pomimo uregulowania przez dłużnika całości długu, wierzyciela za pomocą komornika nadal prowadzi egzekucję.

Zobacz również serwis: W sądzie

Nieistniejący dług

W takiej sytuacji jednym ze sposobów jest właśnie skierowanie do sądu powództwa przeciwegzekucyjnego. Zgodnie z art. 840 ust. 1 pkt 2, jest to dopuszczalne jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane. Gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie.

Jedną z sytuacji, w których zobowiązanie będące podstawą egzekucji wygasa jest właśnie fakt spełnienia go w całości przez dłużnika.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Jak sformułować żądanie

Samo powództwo powinno spełniać wymogi z art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczącego sporządzania pism procesowych, jak również art. 187 dotyczącego pozwu.

Zobacz również serwis: Pozwy

Przy formułowaniu żądania powództwa należy dokładnie określić, czy domagamy się pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub w części.

Obok samego dłużnika, takie powództwo może być wytoczone przez jego małżonka czy też następca prawny dłużnika, jeżeli przeciwko nim także została wydana klauzula wykonalności.

Gdzie wnieść powództwo

Powództwo wnosi się zgodnie z właściwością rzeczową przed sąd w okręgu którego prowadzona jest egzekucja.

W zależności od wartości przedmiotu sporu właściwy będzie sąd rejonowy lub też sąd okręgowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK