| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Kiedy postępowanie jest przewlekłe?

Kiedy postępowanie jest przewlekłe?

Jednym z nielicznych środków, jakimi strona procesu może dyscyplinować sąd w przypadku zwłoki, jest skarga na przewlekłość postępowania. Kiedy jednak mamy do czynienia z nieuzasadnioną zwłoką sądu?

Zwłoka postępowania, nie czynności

Oprócz tego należy pamiętać, iż zwłoka w postępowaniu dotyczy całości, a nie poszczególnych czynności. Nie zostanie uwzględniona skarga, która dotyczy zwłoki, nawet długiej, dotyczącej określonej czynności w postępowaniu, jeżeli sąd nie stwierdzi, że wpłynęło to na całość postępowania.

Ocenie podlega czas całego postępowania, a nie terminowość określonej czynności.

Dwanaście miesięcy

Pewne wskazówki co do występowania przewlekłości postępowania dostarcza art. 13 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Zgodnie z jego brzmieniem skarżący może wystąpić z nową skargą w tej samej sprawie po upływie 12 miesięcy, a w postępowaniu przygotowawczym, w którym stosowane jest tymczasowe aresztowanie, oraz w sprawie egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego - po upływie 6 miesięcy, od daty wydania przez sąd orzeczenia na poprzednią skargę.

Zobacz również serwis: W sądzie

Zdaniem sądów treść tego przepisu, choć nie bezpośrednio, wskazuje, że z przewlekłością postępowania mamy do czynienia co do zasady po upływie 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że sąd może zdecydować inaczej w odniesieniu do okoliczności indywidualnego przypadku.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK