| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Sądowe zniesienie współwłasności

Sądowe zniesienie współwłasności

Zniesienie współwłasności może się odbyć albo na drodze porozumienia pomiędzy właścicielami, albo na mocy orzeczenia sądu. W tym drugim wypadku sąd orzeka na wniosek uprawnionego.

Zniesienie współwłasności może nastąpić w drodze umowy lub też orzeczenia sądu. Sporządzenie umowy jest jednak możliwe tylko przy zgodnej woli wszystkich współwłaścicieli. W odmiennej sytuacji o zniesieniu współwłasności będzie orzekał sąd.

Zniesienie umowne

Podstawowym sposobem zniesienia współwłasności jest umowa wszystkich współwłaścicieli. Może być ona sporządzona w dowolnej formie. Jeżeli jednak będzie dotyczyć nieruchomości, wtedy też wymagana będzie forma aktu notarialnego.

Taki sposób zniesienia współwłasności jest jednak możliwy tylko wtedy, gdy wszyscy współwłaściciele wyrażają zgodę nie tylko co do samego faktu zniesienia, jak również i do sposobu. Może się to odbyć przez fizyczny podział rzeczy, przekazanie jej jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych, czy też jej sprzedaż i podział uzyskanej sumy.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Postępowanie przed sądem

W braku zgody pomiędzy współwłaścicielami, zniesienie współwłasności może się odbyć poprzez stosowne orzeczenie sądu. Dokonuje się to w postępowaniu nieprocesowym. Wniosek w tej sprawie może złożyć każdy współwłaściciel (art. 210 Kodeksu cywilnego), wierzyciel współwłaściciela (art. 887 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego), jak również prokurator.

Współwłaściciel nie może zrzec się prawa do żądania zniesienia współwłasności. Sama współwłasność jest bowiem traktowana przez prawo cywilne, jako stan przejściowy. Dopuszczalne jest jednak wyłączenie takiej możliwości na okres nieprzekraczający 5 lat.

Właściwym rzeczowo sądem będzie sąd rejonowy, w którego okręgu jest położona rzecz. 

Zobacz również serwis: W sądzie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK