| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Co może być dowodem w postępowaniu cywilnym?

Co może być dowodem w postępowaniu cywilnym?

Przedmiotem dowodu mogą być jedynie fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Przedstawienie materiału dowodowego jest szczególnie ważne w przebiegu postępowania dla każdej z jego stron.

Opinia biegłego i oględziny

Dowód przeprowadzony z opinii biegłego, czyli tzw. ekspertyzy jest potrzebny w sytuacji, gdy wiadomości z określonej dziedziny wiedzy są konieczne do rozstrzygnięcia sprawy. Biegły nie jest upoważniony do oceny faktów czy dowodów jedynie sporządza precyzyjną opinię dotyczącą okoliczności wskazanych w sprawie. Tak samo jak inne dowody opinia biegłego podlega swobodnej ocenie sądu. W przypadku sprzeczności opinii sąd może skonfrontować biegłych tak samo jak w przypadku świadków. Dowód z oględzin przeprowadzany jest zazwyczaj wraz z biegłym bezpośrednio na osobie, rzeczy, w pomieszczeniu czy na miejscu zdarzenia.

Przesłuchanie stron

Ten rodzaj dowodu ma charakter posiłkowy i jest dopuszczony przez sąd celem wyjaśnienia dopiero w przypadku, gdy po wyczerpaniu wszystkich środków dowodowych lub w ich braku pozostały niewyjaśnione fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy (art. 299 kodeksu postępowania cywilnego). Co do zasady sąd ma obowiązek przesłuchania obu stron procesu, ponieważ przesłuchanie jednej może stanowić swego rodzaju uchybienie, chyba że przeszkoda w przesłuchaniu obu stron ma charakter faktyczny bądź prawny.

Inne środki dowodowe

Do katalogu tych dowodów można zaliczyć wyniki badania krwi, filmy, fotografie, płyty oraz inne nośniki utrwalające obrazy lub dźwięki. Sąd określa sposób przeprowadzenia takiego dowodu zgodnie z jego przeznaczeniem i charakterem.

Zobacz: Dowody przed sądem-poradnik

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK